„Předvádět budeme historické svatební šaty z 30. a 40. let, které jsou z různých koutů Evropy. Najdou se mezi nimi modely z Rakouska a Francie, ale například i z Norska," říká Zuzana Kudrnová, členka sdružení, která má šaty a jejich přehlídku na starosti. Návštěvníci shlédnou celkem deset historických svatebních šatů, obohacených o různé svatební doplňky. Přehlídku doprovodí dobová hudba.

„Tohle je jen taková malá ochutnávka toho, co návštěvníci uvidí v lednu na našem tradičním Prvorepublikovém plese. Na něm nejspíš předvedeme i společenské šaty, které jsme dostali darem ze svatebního salonu Ina. Společenské šaty, které byly poprvé prezentovány 24. srpna na Růžové párty, si na rozdíl od dobových svatebních budou moci časem zájemci zapůjčit na různé plesy a podobné akce," dodává Zuzana Kudrnová. Přehlídka historických svatebních šatů začíná v 19 hodin na zámeckém nádvoří. V případě nepříznivého počasí se akce neruší, ale přesouvá se na zámek do Kamenného sálu.

„Nádvoří a rajský dvůr se také rozsvítí lampičkami 
z našeho obchůdku Míša&Míša. Svícny jsou ručně vyráběné handicapovanými zaměstnanci, kteří jsou šťastní, když se jejich práce lidem líbí," říká Nela Petričková ze sdružení Míša&Míša. Návštěvníci se tedy můžou na lampičky přijít podívat a také si je na místě zakoupit. Koupí totiž podpoří růst obchůdku a tím i zkvalitnění akcí třebíčského sdružení.

Přehlídka historických svatebních šatů a výstava lampiček se koná v rámci akce Rozloučení s prázdninami, které pořádá o víkeddu pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč. Návštěvníci se mohou těšit i na kostýmované prohlídky v bazilice sv. Prokopa a oživenou expozici Valdštejnové na Třebíči, kdy se potkají s posledními majiteli zámku. Kostýmované prohlídky budou nově v podání divadelního spolku Ampulka. Ještě dnes od 18.00 do 23.00 bude otevřena expozice Svět portálů a bran. Na děti i dospělé zde čekají různé zajímavé a zábavné aktivity, v rámci kterých se například budou mít možnost naučit pár slov latinsky. Pořadatelé doporučují zajisti si na noční prohlídky baziliky i zámku rezervaci předem.

BARBORA FUKALOVÁ