Na jednom místě tam budou pracovat mluvčí nejen z jaderného zařízení, ale také všech zasahujících složek. Elektrárna se tak chce přiblížit rychlému vývoji médií a plní také doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Cvičný scénář fungování nového integrovaného tiskového střediska si energetici vyzkoušeli na počátku týdne. Směnový inženýr elektrárny vyhlásil v pondělí v 15.10 hodin poplach kvůli mimořádné události. Z důvodu extrémního větru a po ztrátě externího napájení bylo nutné cvičně odstavit všechny reaktorové bloky. Byla vyhlášena mimořádná událost 3. stupně. Zástupkyně mluvčího nasedá do auta a má 60 minut na to, aby se dopravila do havarijního informačního střediska v prostorách Hasičského záchranného sboru na Lidické ulici v Brně. „Přestože pravděpodobnost takové události je extrémně nízká, musíme být připraveni. Systém je stejný v obou našich jaderných elektrárnách. Uvědomujeme si, jak důležité by bylo v takovém případě informování médií i veřejnosti,“ vysvětlil ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Cílem zřízení nových prostor je především společná komunikace všech složek integrovaného záchranného systému, společné zázemí i vybavení, dobrá přístupnost médiím a možný nepřetržitý provoz. Energetici navíc tímto opatřením reagovali i na doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. V souladu s ním nový systém zaručuje poskytování maximálně možného informačního servisu.