Celkově šestatřicátá odstávka třetího bloku začala ve druhé polovině ledna. Celkový počet pracovních úkolů se z původních plánovaných patnácti tisíc vyšplhal na hodnotu převyšující sedmnáct tisíc. „Časově a technicky nejnáročnější činností byla kontrola a čištění těsnosti teplosměnných ploch parogenerátoru, generální údržba dvou z šesti hlavních cirkulačních čerpadel a obou parních turbín,“ popsal mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Rotační a hlasová siréna Jaderné elektrárny Dukovany.
Mimořádná zkouška sirén v Dukovanech: v okolí elektrárny zazní speciální signál

Při odstávce začali také s výměnu blokových úsekových rozvaděčů s napětím 0,38 kV. Ta je součástí modernizace, která má umožnit minimálně šedesátiletý provoz elektrárny. „Její první etapa, kterou bychom měli na všech čtyřech blocích dokončit do roku 2028, přijde na 400 milionů korun,“ sdělil ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru obnovili na Velikonoční pondělí ráno a poté prováděli fyzikální a energetické spuštění bloku. „První turbosoustrojí začalo dodávat energii do sítě ve středu v 0.03 hodin. Druhé turbosoustrojí energetici připojili o čtyři hodiny později, v čase 4.13 hodin a ukončili tak první plánovanou odstávku letošního roku. Plného výkonu by měl blok dosáhnout na přelomu týdne,“ doplnil Bezděk.

Další odstávka pro výměnu paliva čeká dukovanskou elektrárnu na konci května, a to na druhém výrobním bloku.