Operátoři začnou výkon reaktoru snižovat v pátek přesně v poledne. Dodávat elektřinu do sítě přestane blok večer. Hlavním úkolem techniků bude zkontrolovat, ověřit a odzkoušet tisíce zařízení a komponent pro další několikaměsíční bezpečný a spolehlivý provoz. „Čeká nás řada standardní a rutinní práce, ale také jednašedesát technických a investičních akcí, souvisejících se zajištěním bezpečného a efektivního provozu minimálně do roku 2047,“ vysvětlil ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Tajné cvičení v Jaderné elektrárně Dukovany.
Lidé museli v dukovanské elektrárně nečekaně do krytů. Kvůli tajnému cvičení

Energetiky čeká přes osmnáct tisíc pracovních úkolů. Mezi časově a technicky nejnáročnější činnosti patří kontroly těsnosti teplosměnných trubek a čištění parogenerátorů, generální údržba dvou z šesti hlavních cirkulačních čerpadel nebo desetiletá generální revize dieselgenerátoru číslo 4. „Energetici budou dále pokračovat ve výměně blokových úsekových rozvaděčů s napětím 0,38 kV, kterou v rámci zajištění minimálně šedesátiletého provozu elektrárny provádí na všech čtyřech blocích,“ popsal mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Stejně jako u třetího bloku při odstávce v dubnu, by u druhého mělo dojít k navýšení stoprocentního výkonu. „Energetikům umožní dosáhnout vyšší výroby ze současných 500 MW až na nových 511 MW,“ sdělil Bezděk.

Lenka. Jedna z turbín třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany.
Další rekord v Jaderné elektrárně Dukovany. Pomohlo i chladné počasí

Na druhém výrobním bloku se jedná v pořadí o sedmatřicátou odstávku pro pravidelnou výměnu paliva od jeho spuštění v roce 1986. Od té doby energetici na tomto bloku vyrobili 127 020 GWh energie, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky na dva roky. „Tato a částečně i další odstávka v Dukovanech vychází na letní období, což je sice náročné z pohledu zaměstnanců a dodavatelů, ale logické z pohledu výroby. V létě zpravidla registrujeme o něco nižší spotřebu a zároveň vysokou výrobu především fotovoltaických elektráren,“ dodal ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Odstávky jaderných bloků energetici koordinují. Aktuálně se do finální fáze blíží výměna paliva a práce na prvním temelínském bloku. Odstávka dukovanské „dvojky“ by měla skončit v srpnu a navázat na ni odstávka prvního bloku.