V úterý v osm hodin a jedenáct minut směnový inženýr na pokyn ředitele Jaderné elektrárny Dukovany vyhlásil mimořádné cvičení využitím zvukových sirén a vyhlášením ukrytí personálu. Do krytů a na určená shromaždiště muselo vyrazit více než dva a půl tisíce lidí z řad zaměstnanců elektrárny, externích dodavatelů i návštěvníků infocentra.

Cvičení hasičů z dukovanské elektrárny. Trénovali záchranu lidí ze stožáru elektrického vedení.
FOTO: Záchrana člověka ze stožáru elektrického napětí. Dukovanští hasiči cvičili

Kromě ředitele elektrárny o cvičení vědělo pouze pár jednotlivců, kteří se o jeho konání dozvěděli jen několik málo hodin před začátkem. „Vedle prověřování funkčnosti nastavených postupů nám tato preventivní cvičení pomáhají ověřit připravenost našich zaměstnanců a všech osob pohybujících se v areálu elektrárny i na velmi málo pravděpodobné události a ověřit fungování nových opatření, které jsme zavedli na základě výsledků předchozích cvičení,“ vysvětlil ředitel elektrárny Roman Havlín.

Cvičení pro studenty

Cvičení v elektrárně zastihlo i studenty gymnázia z Otrokovic. Ti do Dukovan přijeli na plánovanou návštěvu informačního centra jaderné elektrárny a vodního díla Dalešice. „Zvládli ho s nadhledem a nadšením,“ sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Po splnění všech úkolů skončilo cvičení v deset hodin a deset minut. Kvůli bezpečnosti se ho neúčastnil směnový provozní personál zajišťující obsluhu reaktorových bloků, hasiči nebo zdravotníci.

Lenka. Jedna z turbín třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany.
Další rekord v Jaderné elektrárně Dukovany. Pomohlo i chladné počasí

Kvůli sirénám, které jsou slyšet i v širokém okolí elektrárny, byli při spuštění cvičení prostřednictvím SMS a e-mailů informování starostové obcí v desetikilometrovém pásmu od Jaderné elektrárny Dukovany. „K zasílání informačních SMS se mohou přihlásit i obyvatelé z okolí elektrárny registrací na www.aktivnizona.cz,“ doplnil mluvčí.

Na letošní rok energetici plánují celkem deset preventivních cvičení, z nichž šest je bez předem známého termínu. Další plánované cvičení čeká pracovníky Dukovan na konci května.