„Soutěž o nejhezčí jablko tentokrát neděláme. Nejlepší jsou letos všechna jablka, která vydržela na stromě," usmívá se předseda zahrádkářů v Červené Lhotě Jiří Onderka. Zatímco ovoce zahrádkářům dělá starosti, z úrody zeleniny se mohou radovat. Řepa, dýně, cibule i česnek, jak dokládají vystavené exempláře, narostly do nevídaných rozměrů. Zahrádkáři v Červené Lhotě pozvali na výstavu i členy okresní pomologické komise. Ti pomáhali pěstitelům s určením odrůd jablek či hrušní, protože ne každý ví, co mu na zahrádce roste.

Deset mladých zahrádkářů

Na výstavě předvedly své výpěstky také děti z místního Klubu mladých zahrádkářů. Pochlubily se také svým pozemkem a především novou klubovnou. Klub má deset členů a děti zahrádkaření viditelně baví. „Rajčata a brambory jsme už sklidili. Mrkve taky. Máme tu byliny a každý zahrádkář má svůj stromek," ukazují mladí zahrádkáři Adam Bumba a Jakub Dočekal. Pozemek mají spolu s ostatními dětmi pronajatý od obce za symbolickou korunu, na oplátku dávají květiny ze záhonů na výzdobu obce a místního kostela.

Zahrádkářská výstava v Červené Lhotě.

Vlhký rok se podepsal i na kvalitě ovoce v Náměšti nad Oslavou. I tam se o víkendu konala výstava zahrádkářských výpěstků. „Hodně je vidět hnědá skvrnitost nebo sazovitost. Úroda byla nevyvážená. Někdo měl spoustu jablek, ale drobných. Někdo neměl vůbec žádná," popsal Jaroslav Hrubý z místní farnosti, která výstavu pravidelně pořádá. Podle předsedy okresního zahrádkářského svazu Blažeje Bobka, který obě výstavy navštívil, je nutné úrodu proti škůdcům a chorobám ošetřit včas a preventivně. „Až se objeví příznaky, je na ošetření pozdě," podotkl. Stromy doporučuje postříkat vhodným přípravkem dvakrát. Nejprve při rašení, podruhé před květem. Bez postřiku podle něj jablka bez úhony jen těžko dozrají, na druhou stranu ani s preventivním zásahem se to nemá přehánět. „Jablka, která se k nám vozí z Polska, jsou stříkaná dvaadvacetkrát, tedy každý šestý den," dodal.