Předchozí
1 z 5
Další

Třebíčský park Hrádek v první polovině června 2022, těsně před zahájením třetí etapy revitalizace.Třebíčský park Hrádek.Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Třebíč

Okresní město na letošek připravilo investice za více než čtvrt miliardy korun. „Chystáme se začít s rekonstrukcí Nerudovy ulice a dokončit výstavbu bytového domu v Modřínové ulici. Zde vznikne čtrnáct sociálních a jedenáct startovacích bytů,“ sdělil starosta Pavel Pacal.

V Modřínové ulici podle něj navíc dojde k opravě povrchu komunikací, podobné opravy čekají i ulici Vítězslava Nezvala, část Křížkovského ulice, přístupovou cestu k Podzámecké nivě a sjezd z Rafaelovy ulice na Míčovu ulici. Kraj bude navíc ve městě opravovat i ulici 9. května.

Vybrané investice v Třebíči v roce 2023:
Revitalizace Václavského nám. – 12 mil. Kč
Revitalizace ul. Nerudova – 15 mil. Kč
Revitalizace ul. Dvorského – 15 mil. Kč
Rekonstrukce ul. Hasskova – 12,5 mil. Kč
Rekonstrukce ul. Kotlářská – 7 mil. Kč
Rekonstrukce Martinského nám. – 12,5 mil. Kč
Revitalizace parku na Hrádku (IV. Etapa) – 15 mil. Kč
Bytový dům na ul. Modřínová (dotace) – 22 mil. Kč

Od Martinského náměstí si archeologové slibují nejvíce. Možná tu budou pozůstatky osídlení datovaného ještě před vznikem města.
Třebíč chystá další opravy v centru: najdou archeologové starý kostel?

Bazén v ZŠ Havlíčkova v Moravských Budějovicích.Bazén v ZŠ Havlíčkova v Moravských Budějovicích.Zdroj: se souhlasem města

Moravské Budějovice

Druhé největší město na Třebíčsku se zejména chystá vylepšit základní školu Havlíčkova. Hlavně zdejší bazén dozná změn. „Chystáme celkovou rekonstrukci bazénu včetně technologie a sociálního zařízení. Zároveň ve škole zrekonstruujeme silnoproudé rozvody elektřiny, včetně rozvaděčů a svítidel v celé budově,“ sdělil starosta Martin Ferdan.

Jak oprava bazénu, tak nové elektrozvody vyjdou shodně na zhruba šestnáct milionů korun. „Bazén chceme začít opravovat v prvním čtvrtletí. Předpokládáme, že vše bude hotové v září letošního roku. U rekonstrukce elektroinstalace počítáme s tím, že bude probíhat od května do srpna,“ doplnil Ferdan.

Vybrané investice v Moravských Budějovicích v roce 2023:
Bazén v ZŠ Havlíčkova – 15 876 000 Kč
Elektroinstalace ZŠ Havlíčkova – 16 540 000 Kč

Mezi mlékárnou a lázněmi supermarket nebude
V centru Budějovic supermarket nebude. Vyšel by draho

Lávka přes Oslavu na cyklostezce v Náměšti n. O.Lávka přes Oslavu na cyklostezce v Náměšti n. O.Zdroj: se souhlasem města

Náměšť nad Oslavou

V Náměšti nad Oslavou se zaradují zejména cyklisté. „Ve spolupráci se Státním fondem dopravní infrastruktury a Krajem Vysočina dokončíme cyklostezky do Červených domků. Součástí cyklostezky bude i most přes řeku Oslavy a nový přístupový chodník,“ uvedl starosta Jan Kotačka s tím, že celá akce bude stát asi pětadvacet milionů korun a hotová bude v květnu letošního roku.

Těšit se ale mohou i školáci a také obyvatelé místní části Zňátky. „V základních školách Husova a Komenského vyměníme povrch na školních hřištích. To vyjde na šest milionů korun. Ve Zňátkách dostavíme vodovod a kanalizaci, osadíme nové povrchy a veřejného osvětlení a natáhneme nové kabely nízkého napětí,“ doplnil Kotačka.

U výstavby kanalizace a vodovodu, která vyjde na pětadvacet milionů, je hlavním investorem Svazek Vodovody a kanalizace Třebíč. Veřejné osvětlení bude stát dva miliony. Hotovo by mělo být letos v červnu.

Vybrané investice v Náměšti nad Oslavou v roce 2023:
Vodovod, kanalizace ve Zňátkách – asi 20 milionů Kč (investor Svazek Vodovody a kanalizace Třebíč), spoluúčast města 3,5 mil. Kč, dotace OPŽP 11 mil. Kč, Kraj Vysočina 3,5 mil. Kč
Veřejné osvětlení ve Zňátkách – asi 2 mil. Kč
Výměna povrchů dvou školních hřišť u ZŠ Husova a ZŠ Komenského – asi 6 mil. Kč, dotace 3,7 mil. Kč
Dokončení cyklostezky do Červených domků včetně přemostění řeky Oslavy a nového přístupového chodníku – asi 25 mil. Kč (dotace asi 9,6 mil. Kč z SFDI a asi 600 tis. Kč z Kraje Vysočina)

Po devíti letech mají v Náměšti ze sokolovny kulturní dům
Hotovo: po devíti letech mají v Náměšti ze sokolovny kulturní dům, podívejte se

Sloup Nejsvětější Trojice v Jaroměřicích nad RokytnouSloup Nejsvětější Trojice v Jaroměřicích nad RokytnouZdroj: Deník/Milan Krčmář

Jaroměřice nad Rokytnou

V Jaroměřicích nad Rokytnou bude jednou z největších investičních akcí chodník v ulici K Ráji. „Vyjde na pět a půl milionu korun,“ uvedl starosta Jaroslav Soukup.

Tato stavba bude součástí větších oprav výpadovky na Hrotovice. Jejím investorem bude Kraj Vysočina, který zde vybuduje nový most. Práce navážou na první etapu, kterou kraj provedl letos ve směru na Moravské Budějovice. Obě etapy by měly vyjít na celkových padesát milionů korun.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Těšit se mohou i obyvatelé místních částí. Například hasičárna v Boňově dostane novou střechu. Vodovody a kanalizace se zároveň v místních částech Ratibořice, Popovice, Boňov chystají vybudovat kanalizaci. A přímo v Jaroměřicích se město pustí do první etapy rekonstrukce osvětlení.

Pro zdejší obyvatele i turisty bude nejvíce viditelná oprava sloupu Nejsvětější Trojice. Tato barokní památka stojí na náměstí Míru přímo naproti zámku. „Měl se opravovat už loni, ale nevyšlo to. Vyjde to na půl milionu. Tuto akci jsme ale přihlásili i do Programu regenerace, který vyhlašuje ministerstvo kultury,“ doplnil Soukup.

Vybrané investice v Jaroměřicích nad Rokytnou v roce 2023:
Chodník v ulici K Ráji – 5,5 mil. Kč
Rekonstrukce vodovodu ul. K Ráji, k Modřínům (příspěvek VAK) – 3,271 mil. Kč
Popovice, vodovod (příspěvek VAK) – 1,3 mil. Kč
Boňov a Příložany, kanalizace (příspěvek VAK) – 10 mil. Kč
Ratibořice, kanalizace (příspěvek VAK) – 8 mil. Kč
Popovice, splašková kanalizace (příspěvek VAK) – 3 mil. Kč
Rekonstrukce veřejného osvětlení (1. etapa) – 5 mil. Kč

Na zámku v Jemnici dokončí výměnu střešní krytiny.Na zámku v Jemnici dokončí výměnu střešní krytiny.Zdroj: se souhlasem Jemnice

Jemnice

V Jemnici bude největší investicí rekonstrukce ulic Revoluční, Pod Tržištěm a Červenomlýnská. „Vyjde to na asi dvacet milionů korun. Práce budou hotové do konce tohoto roku,“ informoval starosta Pavel Nevrkla.

Město bude také opravovat své památky. „Budeme pokračovat v rekonstrukci šlechtického rodu Pallavicinů. A dokončíme opravy zámecké střechy,“ doplnil Nevrkla.

Vybrané investice v Jemnici v roce 2023:
Rekonstrukce ulic Revoluční, Pod tržištěm a Červenomlýnská – cca 20 mil. Kč
Pokračování rekonstrukce hrobky Pallavicini – cca 3 mil. Kč
Dokončení rekonstrukce střechy na zámku – cca 7 mil. Kč