Nechat si vystavit recept se dnes u některých léků nevyplatí. Lidé tak stále častěji volí nákup medikamentů bez receptu. Ušetří tím i desítky korun.
„Dcera je nemocná, má horečky. Koupila jsem jí osvědčený Ibalgin za 40 korun,“ uvedla Petra Skoumalová zTřebíče.
Právě takový Ibalgin 400, běžný lék na tlumení horečky, bolestí a zánětů, by s receptem vyšel na 84 koruny. Třicet korun za vyšetření dětským lékařem, stejná sazba za výdej vlékárně a konečně 24 korun doplatek za lék. Zdravotní pojišťovny totiž hradí jen část ceny.
„To jsem ani nevěděla, dobře, že jsme kdoktorce nešli,“ míní maminka Petra.

Jít tedy pro recept klékaři či rovnou do lékárny?

To je vzhledem ksoučasným poplatkům na zvážení. Pomoci vrozhodování by mohly informace o cenách léků a případných doplatků. Stručné, přehledné, pokud možno snadno dostupné.
A právě takové se dají vyčíst zesamoobslužného infopanelu vtřebíčské lékárně Bellis, sídlící vJihlavské bráně. Stačí na dotykové obrazovce pomocí klávesnice zadat název léku, pokyn „hledej“ a vmomentě se o něm dozvíte všechno.
Zda je volně prodejný a za kolik, složení, způsob použití, dávkování i nežádoucí účinky. Zkrátka kompletní příbalový leták. „Máme ho tu už dva roky, zákazníci si na něj rychle zvykli a často vněm potřebné informace hledají,“ sdělila lékárnice Olga Chvátalová. „Najít lze také ekvivalenty léků, jimiž můžete konkrétní medikament nahradit,“ dodala.
Přehled volně prodejných léků je rovněž možné najít na internetu.
Tuto službu spolu sinternetovým prodejem nabízí lékárna polikliniky Vltavínská. I zde je obsluha jednoduchá, zvolit můžete vyhledávání podle druhu léčiv, výrobce, nemocí či abecedy.
Třicet korun lidé od 1. ledna tohoto roku platí za každou položku na receptu. Počet vydaných balení nemá na výši poplatků vliv. Konečná částka se připočítává kmožným doplatkům za léky.