Ve čtvrtek se v Dukovanech otevřelo zcela nové infocentrum, ještě modernější. „Před dvaceti lety byla elektrárna uzavřený, polovojenský objekt a nic se o ní nevědělo. My jsme se tehdy snažili tento dojem převrátit, protože, když je něco tajné, tak je to divné. Změnit se to podařilo, zahájením provozu nového návštěvnického centra se posunujeme opět dál," řekl při slavnostním otevírání ředitel JE Dukovany Miloš Štěpanovský.

Společnost Čez, která jaderný komplex na Třebíčsku provozuje, investovala do nového centra desítky milionů korun. „Je to signál, že naše společnost s touto lokalitou i v budoucnu počítá," poznamenal ředitel Štěpanovský a naznačil tím, že vedení elektrárny vynakládá maximální úsilí na to, aby jaderný komplex u Dukovan mohl zůstat v provozu i po letošním roce, kdy prvnímu bloku končí projektová životnost.

Nové informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Zásadní úpravy infocentra započaly v roce 2013 a pracovalo se po celý loňský rok. Ještě v posledních lednových dnech bude probíhat zkušební provoz, během kterého se odstraní drobné nedostatky, průvodci je nazývají poporodními bolestmi. Původní informační centrum navštívilo více než půl milionu lidí, toho jubilejního miliontého by se rád dočkal Petr Spilka, který modernizaci infocentra podněcoval. Na přelomu roku skončil ve funkci mluvčího elektrárny a odešel do penze. „To předešlé informační centrum fungovalo dvacet let, to nové by mělo být v provozu patnáct let, protože za tu dobu by se měl postavit nový blok, který bude potřebovat další nové infocentrum," usmíval se Petr Spilka.

Návštěvnické centrum, které se včera otevřelo, nabízí několik zařízení, kterými se mohly pochlubit i původní prostory, nyní je však návštěvníci najdou v jiném, interaktivnějším provedení. Vysvětlovat jednotlivé součásti elektrárny na modelech totiž nebude muset sám průvodce, ale z větší části jej nahradí dvojice školáků z obrazovek. Návštěvníci, které dosud tvořily hlavně skupiny žáků a studentů, se budou moci seznámit s modelem reaktoru a jeho aktivní zóny ve skutečné velikosti nebo ukázkou hlavního výrobního bloku. Součástí prohlídky je také zhlédnutí filmů ve dvou kinosálech.