„Od nás bude možné cestovat v rámci IDS pouze vlakem, k autobusové přepravě se nepřidáme, zjistili jsme, že by to nebylo pro nás cenově zajímavé,“ vysvětlila úřednice odboru dopravy budějovické radnice Drahoslava Gráfová.

Kdo pojede vlakem z Moravských Budějovic směr Znojmo, může volit mezi běžným jízdným a tarifem IDS.

Pokud si koupí lístek do Znojma, jede přes šest zón, může jej využít ještě k jízdě znojemskou MHD, jeho platnost je 120 minut. Podobně to platí například pro ty, kteří pojedou z Dukovan do Brna, procestují sedm zón, jízdenka platí 150 minut, dá se na ni pohodlně poměrně dlouho jezdit po Brně.

V čerstvě integrovaných obcích se objeví nové zastávky a jízdní řády, začnou sem zajíždět autobusy s logy IDS. Dopravu v kraji organizuje společnost KORDIS. Vedoucí jejího dopravního odboru Jiří Horský k novinkám na Třebíčsku řekl: „Ano, je to už Vysočina, ovšem místní přirozené vazby nekončí striktně na hranicích kraje. Obce jsme oslovili s nabídkou připojit se, myslím, že je to pro lidi dobrá věc.“

V našem regionu už IDS Jihomoravského kraje využívají lidé, kteří jedou z Kralic nad Oslavou, Náměště nad Oslavou, Rapotic, Mohelna a obce Hluboké.

Příklady nových tarifů
Spojení Dukovany - Brno
Současné spojení, případně spojení neintegrovaným dálkovým autobusem i od 1.7. vychází cenově u většiny dopravců kolem 50 Kč. Jízdenka IDS při cestě přes Moravský Krumlov vychází na 49 Kč včetně možnosti využití městské dopravy v Brně v rámci časové platnosti jízdenky, která je u 7-zónové jízdenky 150 minut.
Pravidelný cestující, který dojíždí za prací do Brna, může ušetřit přes 800 Kč měsíčně, pokud si zakoupí předplatní měsíční jízdenku IDS za 1650 Kč místo stávajících jízdenek za 50 Kč a 20 na cestách do práce a z práce za měsíc a na měsíční jízdence pro městskou dopravu v Brně za 530 Kč (50Kč x 40 cest + 530 Kč =2530 Kč). Čtvrtletní jízdenka vyjde na 4200 Kč a roční na 13 500 Kč.
Spojení Moravské Budějovice - Znojmo
Cena jízdenky ČD je 55 Kč, pro cestující se zákaznickou kartou Českých drah 42 Kč.
Cena jízdenky IDS je 43 Kč, s touto jízdenkou je možné využít i městskou dopravu po Znojmě v rámci časové platnosti jízdenky, která je 120 minut. Cestující, který pojede od 1.7. do Znojma na jízdenku IDS, může ušetřit až 22 Kč na jedné cestě, pokud místo jízdenky za 55 Kč ČD a 10 Kč jízdenky na městskou dopravu ve Znojmě, si zakoupí integrovanou jízdenku za 43 Kč.
Pravidelní cestující mohou využít předplatních jízdenek za 1310 Kč na měsíc, případně 3440 Kč čtvrtletně nebo 11 400 Kč u jízdenky roční.
Zdroj: KORDIS