„Mám v oblibě klasická tuhá mýdla, s tekutými se neumím mýt,“ vzpomněl si na „kuriozitku“, která nějakou dobu provázela tradiční vánoční nadělování. „Naštěstí byl už Ježíšek proškolen, takže podobné věci už nenosí,“ poznamenal se smíchem místostarosta s tím, že naopak dárkem, na který vzpomíná z dětství nejraději, byla autodráha.

Klíč od garáže

V autodráze se zhlédli také majitel westernového městečka Libor Šikl a horolezec Radek Jaroš. Oba svorně tvrdí, že ačkoliv byli strašně hodní, nikdy ji pod vánočním stromečkem nenašli. O nějaké dvě desetiletí později se však s autíčky dosyta vyřádili - až když svůj nesplněný sen zakoupili pro své děti.

„Tenkrát bylo prakticky nemožné autodráhu sehnat,“ okomentoval někdejší výběr dárků Radek Jaroš a dodal, že si nevzpomíná, že by se pod stromečkem někdy ocitla věc, ze které by byl rozčarovaný.

Nejkurióznějším dárkem, který pod vánočním stromečkem objevil šéf žďárského dopravního inspektorátu Jan Kostečka, byl klíč. Od vlastní garáže. „Měli jsme jen jeden jediný a ten se ztratil. Proto mě velice překvapilo, když mi ho o nějakého půl roku později dala manželka, která ho našla, pod stromek. Měl jsem radost, že je na světě, hlavně po takové době, ovšem zámek v garáži jsme už měli vyměněný,“ popsal Jan Kostečka.

Spokojený se vším, na čem bylo v hromadě balíčků pod vánočním stromečkem jeho jméno, byl vždycky i vírský jedlík Kamil Hamerský.
„Největší radost jsem měl asi z kola, které jsem si přál a strašně dlouho trvalo, než ho Ježíšek obstaral. Na žádný dárek, který by vyvolal negativní pocity, si ale nevzpomínám,“ sdělil český rekordman v pojídání knedlíků ovocných i houskových a dalších poživatin.

Předsedu žďárského okresního soudu Tomáše Lichovníka před dvěma lety nadchl nový fotoaparát, který pod stromečkem objevil. „Měl jsem z něho velikou radost, protože to bylo opravdu překvapení. Vůbec mě nenapadlo něco takového čekat,“ vzpomněl si na svoje vánoční překvapení Lichovník. „Ne příliš vítané dárky samozřejmě nějaké během let byly, ale jaké, to neprozradím. Bylo by to vůči dárcům, kteří to mysleli dobře, nefér,“ dodal diplomaticky předseda soudu.

Žádné svíčky

Žďárská módní návrhářka Dana Dobřichovská tvrdí, že není ani tak důležité co dostane, ale od koho dárek je. Drobné výhrady vůči Ježíškovu sortimentu však přece jenom má. „Nemám moc ráda takové ty dárky typu svíčka. Ta se zapálí a za chvíli je pryč. Upřednostňuji spíš něco, co má trvalejší charakter,“ dodala návrhářka.