Jak pečovat o zahradu bez chemických prostředků, to je jedno z témat česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic. Lektoři z Čech a Německa v něm představují metody ochrany rostlin bez konvenčních chemických prostředky. Naopak využívají prostředků a metod na čistě přírodní bázi.

„Při biologické ochraně rostlin je nejdůležitější prevence. To znamená vybrat správnou rostlinu pro správné místo, nevysazovat velké plochy jednoho druhu, ale využívat smíšených kultur a mít zahradu druhově velmi pestrou. Pokud je i přesto třeba zakročit, sáhneme po prostředcích biologické ochrany. Při přemnožení jednoho druhu hmyzu, který nám působí škody, například mšic, nejprve nalákáme do své zahrady jejich přirozené nepřátele, nám všem známá slunéčka a další,“ popisuje Iveta Machátová z ekologického centra Chaloupky.

Moderní metodou biologické ochrany rostlin je využívání užitečného hmyzu. Tato metoda je velmi účinná například ve sklenících, kde se například na přemnožené mšice používá parazitická vosička. A další užitečné rady? Proti hmyzu škodícímu v ovocných sadech, vrtuli třešňové nebo pilatce švestkové, je možné využít lepových desek nebo feromonových lapáků, které se jednoduše zavěsí na stromy. Pokud máme na zahradě krtků moc a nadělají více škody než užitku, existují česnekové dýmovnice, které jej zaručeně donutí se přestěhovat jinam. To je jen krátká ukázka z možností, jak bez radikální chemie pečovat o svoji zahradu.

„Do konce července bude probíhat školní odborných poradců, kteří pak dále budou poskytovat poradenství široké veřejnosti. Již nyní máme řadu zájemců o pomoc a konzultaci,“ uvedla Iveta Machátová, vedoucí projektu pro Vysočinu.