Reprezentativní obecní znak, vlajku a také hasičský prapor v sobotu požehnal farář Stanislav Mahovský. Následně starosta Čáslavic Vladimír Bartes spolu s herecky ztvárněným králem Janem Lucemburským poklepal základní kámen nové hasičské zbrojnice, jejíž výstavbu hodlá obec v letošním roce zahájit.

K významnému výročí obec také vydala publikaci i místní historii. A na návsi v sobotu spustila vodotrysk v podobě velké husy. Husu mají Čáslavice i ve svém obecním znaku a na praporu, je symbolem obce podle místního kostela sv. Martina. Sv. Martin je totiž patronem hus, což údajně vzniklo díky legendě, kdy se Martin zdráhal přijmout biskupský úřad. Schoval se do husince, hejno hus ho ale svým kejháním prozradilo, a tak musel poctu přijmout.

Oslavy 777 let od první písemné zmínky v Čáslavicích. | Video: Deník/Luděk Mahel

Jak vyšívané symboly vznikají?

Vyšívané insignie jsou doslova mistrovským dílem a jsou vyrobeny z nejluxusnějších materiálů. Kilometry japonského vyšívacího hedvábí v kombinaci s italským sametem by ale nikdy nevykvetly do krásy bez šikovných rukou vyšívaček z heraldické a vexilologické společnosti Alerion. Tajemství se ukrývá právě v tradiční ruční výšivce, která vychází z po staletí prověřených řemeslných postupů. Vyšívačky nejprve předkreslí na prapor motiv pomocí tzv. inkoustu rotterdamských jeptišek, jehož původní receptura je obestřena tajemstvím. V České republice ji zná pouze hrstka vybraných vyšívaček, které ji získaly od řádových sester a předají ji jednou svým nástupkyním. Poté následuje proces titěrné ruční práce s milióny precizních stehů, díky kterým vznikne takřka plastický obraz se stínováním a působivými detaily.

„Tradiční postupy zachováváme, neboť umění tradiční výšivky došlo svého vrcholu a automatizace ho kvalitou nikdy nenahradí. Na naše prapory tak můžeme i díky tomu poskytnout záruku 20 let, jejich životnost se ale odhaduje na stovky let,“ říká majitel Alerionu Tomáš Pokorný. Vyšívačka zase dodává: „Problém většinou bývá s aplikací členitých figur, tak aby materiál zůstal hladký a nevlnil se – v tomto případě se jednalo o figuru husy. Náročné bylo také vyšívání zlatou nití, která hází odlesky a představuje zvýšenou námahu pro oči.“ Nicméně již je hotovo a tyto nádherné insignie budou mít možnost poprvé obdivovat účastníci čáslavických oslav.