„Setkání připravujeme ve spolupráci s několika organizacemi, zabývajícími se armádní historií i osobností Ludvíka Svobody a Ministerstvem obrany," řekla starostka Hroznatína Jana Uchytilová.

Očekává se příjezd několika legionářů i představitelů armádních složek.

Ještě před pietním aktem u Svobodova pamětního kamene před jeho rodným domem se lidé mohou v sobotu projít krajinou, ve které vyrůstal. Trasu už v těchto dnech připravují členové Klubu českých turistů z Trnavy. „Startovat se dá od 7.30 do 9.15 hodin od Obecního úřadu v Trnavě. Trasa vede dále přes Přeckov do Hroznatína a zpět do Trnavy. Měří asi 15 kilometrů a jde se převážně po polních cestách a za každého počasí," popsal za trnavské turisty Zdeněk Adam.

Oficiální akce v Hroznatíně začne v 11 hodin nástupem vlajkonošů a za doprovodu české a slovenské státní hymny na znamení Svobodovy československé národnosti.

Lidé budou moci navštívit rodný dům, nahlédnout do jeho několika světniček a také bývalé hospodářské budovy, ve které se nachází několik předmětů, připomínajících Svobodův zemědělský původ i pozdější úspěšnou armádní kariéru.

Na místě si také bude možné zakoupit publikace o životě významného hroznatínského rodáka. Na jednu z nich, která vyšla v letošním roce, zvlášť upozornil mluvčí Ministerstva obrany Jiří Caletka. „Ředitel odboru pro válečné veterány plukovník Eduard Stehlík je spoluautorem knihy pod názvem Legionáři s lipovou ratolestí II, která je z velké části věnována právě armádnímu generálovi Ludvíku Svobodovi, s jeho fotografií na titulní straně," podotkl Jiří Caletka.