Panovaly totiž pochybnosti, zda jsou na místě ostatky čtyř nebo pěti mrtvých. Nakonec se potvrdil druhý údaj. Následovat bude jejich pohřeb se všemi poctami. „Uskuteční k jednaosmdesátému výročí sestřelení letounu 23. června 2022 za účasti potomků, představitelů Ministerstev obrany ČR, Nizozemí a Velké Británie i velvyslanectví České republiky v Haagu na jednom z nizozemských válečných hřbitovů, kde již odpočívají padlí českoslovenští příslušníci RAF z jiných letounů,“ dodal Sýkora.

Podle Sýkory armáda stále eviduje téměř sto padesát českých příslušníků RAF jako nezvěstné. Další stovky nezvěstných jsou zejména příslušníci prvního československého armádního sboru v SSSR. „Z první světové války máme desítky tisíc nezvěstných vojáků, kteří bojovali v řadách rakousko-uherské armády a kteří pocházeli ze současného území České republiky. Mezi československými legionáři padlými v letech 1914 – 1920 evidujeme asi tři sta padesát nezvěstných v boji. Stovky nezvěstných vojáků vzešly i z bojů proti maďarským bolševikům v letech 1918 – 1919,“ doplnil Sýkora.

Božena Kopcová
Zemřela válečná veteránka z Domamili na Třebíčsku, bylo jí 102 let

Synovec Leonharda Smrčka Zdeněk Smrček je rád, že se jeho strýci dostane důstojného odpočinku. „Byli bychom radši, kdybychom jeho ostatky mohli uložit do rodinného hrobu, ale podle posledního vyjádření to asi není možné. Nelze přesně rozlišit ostatky jednotlivých pilotů,“ vysvětlil Zdeněk Smrček.

Vysvětlení ministerstva obrany chápe i starosta Budišova Petr Piňos. Budišov totiž nedávno podpořil cestu pozůstalých do Nizozemí a místní jsou na svého slavného rodáka hrdí: „Je to člověk, který bojoval za naši svobodu. Byli bychom poctěni, kdyby byl pohřben v Budišově, nicméně necháváme rozhodnutí na rodině, potažmo na úřadech,“ uvedl Piňos.

Marie Šálová oslavila 8. prosince 2021 sto let.
Manžel si mě vybral ze seznamu děvčat, vzpomíná stoletá pamětnice z Třebíče

Leonhard Smrček bude pohřben spolu se svými kamarády ze zříceného letounu – Janem Hejnou, Vilémem Konštatským, Aloisem Rozumem a Karlem Valachem. Zachránil se pouze Vilém Bufka, který zbytek války strávil v německém zajetí.