„Už o víkendu u nás svítila polovina hřbitova. Ve tmě to bylo úžasné, světýlka svítila i u silnice,“ zasnila se mladá žena, která se zastavila na hřbitově v Pyšelu. Jako každý rok zde položila na hrob svých předků věneček a zapálila svíčky. Pietu rušila jen obava ze zlodějů, jimž není proti mysli krást v místě posledního odpočinku.

O tom ví své nejeden správce hřbitova. „Letos nám zatím ztrátu dušičkových věcí nikdo nehlásil. Spíše se dál kradou měděné obaly uren, ale to začalo tuším už v srpnu,“ konstatovala Ladislava Biegelová ze správy Městského hřbitova na Gorazdově náměstí v Třebíči.

Některé hřbitovy vycházejí vstříc Památce zasnulých a Svátku všech svatých prodlouženou otevírací dobou. „V Třebíči bude první dva listopadové dny otevřeno i přes noc, následující dny do 22. hodin. Letos se zde dodělala část nového osvětlení, aby bylo vidět na cestu. Navíc zde až do 8. listopadu denně proběhnou mše, je třeba osvítit přístup ke kostelu Nejsvětější Trojice,“ sdělila třebíčská správcová.

Běžnou otevírací dobu v těchto dnech zachová hřbitov v Náměšti nad Oslavou a Moravských Budějovicích, brány se zavřou úderem 18. hodiny. Naopak nonstop je celoročně otevřeno v Jemnici a Jaroměřicích nad Rokytnou.

Památka zesnulých, lidově dušičky, je dnem, kdy se církev modlí za zemřelé. Slaví se od 9. století. Tehdy ji v roce 998 zavedl opat Odilo, který se tím snažil čelit pohanským obřadům.