PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII S NEBEZPEČNÝMI VÝROBKY Z LETOŠNÍHO PODZIMU

Jenže hygienici varují: Právě v nich číhá na zákazníky největší riziko, že výrobek nebude označen údaji pro spotřebitele a nebude vyhovovat zdravotním normám. Poslední kontrola na Vysočině, včetně žďárského regionu, při níž se zkoumaly i vzorky hraček, totiž přinesla alarmující informaci.

Šest z osmnácti náhodně testovaných hraček pro děti do tří let bylo zdravotně závadných.

Karcionogenní hračky

Nejčastějším důvodem je obsah zakázaných ftalátů, aromatických aminů a formaldehydu. „Všechny tyto látky mohou dítěti zásadně ublížit,“ upozorňuje hygienička krajské hygienické stanice Blanka Kozubková.

„Jejich zhoubný účinek se většinou neprojeví na dítěti hned. Mohou ale působit na hormonální soustavu a dokonce i zapříčinit neplodnost. Formaldehyd může způsobit u dětí alergii, ftaláty i aminy jsou karcinogenní,“ říká Kozubková.

Většina ze zdravotně závadných hraček pochází ze zemí třetího světa, nejčastěji z Číny. „Jejich výrobci ani dovozci nerespektují evropské hygienické normy a nemají ani doklad zdravotní nezávadnosti. Ke zjištění závažného nedostatku dojde až při náhodné kontrole, která se ale kvůli nákladnosti provádí jen jednou za čas,“ uvádí Kozubková.

Podle ní bylo zatím odhaleno jen malé procento všech zdravotně závadných hraček. Většina z nich je stále v prodeji. Na pultech lze ovšem objevit i hračky, které už jako nebezpečné označeny byly.

Pokuta? Až dva miliony korun

Prodejci buď o jejich závadnosti nevědí, nebo spoléhají na to, že na ně kontrola nepřijde. Některým se vyplatí i zaplatit případnou pokutu. Ta může být až do dvou milionů korun. Nejvyšší pokuta udělená v kraji však činila pouze dvacet tisíc. Zákazníci by proto měli vyžadovat a důkladně číst popis zboží na obalu a všímat si i symbolů označujících nezávadnost.

Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice.
Jedná se o těchto šest ftalátů: di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP), di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP).