Z koaličních partnerů byly proti Břehy, ruku pro nezvedli Marie Dudíková (KDU-ČSL), Jakub John (ODS) ani Jan Burda (Třebíč můj domov).

Kde se vůbec vzala prvotní myšlenka, navázat takovou spolupráci? „Delegace Kraje Vysočina byla v červnu 2015 při návštěvě Čínské lidové republiky v partnerském regionu provincie Hubei a jejího druhého největšího města Yichang oslovena s žádostí o doporučení vhodného partnerského města.  Hejtman Jiří Běhounek (a ČSSD) doporučil druhé největší město v Kraji Vysočina, tedy Třebíč,“ uvedl Pacal. V mezidobí od roku 2015 se podle jeho slov uskutečnilo několik návštěv třebíčské strany v Yichangu, byli tam podnikatelé, sportovci, školáci i představitelé města. A zástupci z Číny byli zase několikrát v Třebíči.

Proč ne Tchaj-wan?

Blanka Kutinová z opozičního uskupení Třebíč Občanům! ve své reakci zmínila, že město Třebíč vždycky fungovalo jako místo s velkou tolerancí vůči různým náboženstvím. „Vůbec si nedovedu představit, že bych mohla podpořit smlouvu s městem, režim jehož země potlačuje veškerou svobodu slova i vyznání. Myslím si, že Třebíč by měla ve své tradici pokračovat a pokud chce uzavírat partnerské smlouvy, proč to není s městem z území Tchaj-wanu? Proč si nevybrat jiné území?“ Kladla otázky. A dodala, že by popřela veškeré svoje zásady, pokud by pro smlouvu měla hlasovat.

Starosta Pavel Pacal zdůraznil, že partnerská smlouva v žádném případě neznamená, že město Třebíč souhlasí s mezinárodní politikou Číny a dalšími věcmi. „Pouze vymezuje oblasti možné spolupráce, svým způsobem se hlásí k tomu, co dělá většina států Evropské unie, které se snaží proniknout na čínské trhy, lákat čínské turisty, to je hlavním smyslem,“ řekl. A poznamenal, že anglická královna čínského prezidenta při jeho návštěvě Británie vozila po Londýně ve zlatém kočáře.

Lokalita Na Skalním vytipovaná pro jaderné úložiště leží na dohled od Myslibořic.
Rozhodnutí o místech pro jaderné úložiště se odkládá

Třebíč bude mít podle starosty jako partnerské město lepší pozici pro podporu všech aktivit nejen v oblasti školství, kultury a sportu. A v tuto chvíli to městský rozpočet zatíží pouze částkou za poštovné v obvyklé výši, jakou si účtují mezinárodní zásilkové služby - to, když radnice bude doručovat vyhotovenou a podepsanou partnerskou smlouvu do čínského Yichangu.

A kdo konkrétně pro partnerskou smlouvu nakonec ze zastupitelů hlasoval? Členové Pro Třebíč, ANO, ČSSD, KSČM, Martina Bártová (ODS), Marie Černá (Třebíč můj domov) a Pavel Janata (KDU – ČSL). Nepřítomen byl lidovec Josef Klíma. Předtím městu doporučila smlouvu schválit městská rada.