VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospodařit se musí učit žáci i doma

Třebíčsko – Do záplavy předmětů a témat, která musejí žáci v dnešní době ve škole vstřebat, má přibýt i finanční gramotnost.

6.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

„Zdánlivě jde o téma prozaičtější než je například etická výchova, ale jeho souvislost s životní úrovní a prosperitou společnosti je zřejmá. A domnívám se, že hospodářská krize a její příčiny ještě více akcentovaly význam finanční gramotnosti pro všechny dnešní děti,“ vysvětlila ministryně školství Miroslava Kopicová.


Vysokou zadluženost našich domácností dokazují nejrůznější průzkumy ministerstva financí i Světové banky a zároveň poukazují na potřebu zvýšit úroveň finančního vzdělávání.


Rizikem jsou hlavně čerství absolventi


„Jakákoli informovanost v tomto ohledu je určitě přínosná,“ souhlasí Eva Krčková z Občanské poradny v Třebíči, která pomáhá lidem s dluhovou problematikou. Ale zároveň dodává: „Je to však pochopitelně jen část cesty. Komunikovat o tom musí i s rodiči. Jejich příklad by měl být tím dalším, co jim pomůže se v tomto tématu zorientovat.“


Mezi nejrizikovější skupiny, které nejčastěji upadají do dluhových pastí, patří mladí lidé, kteří právě dokončí střední školu.


„Nemají ještě stálou práci, ale už chtějí mít nějaký svůj vyšší standard, což vede k tomu, že si berou vysoké půjčky a dostávají se následně do problému s jejich splácením,“ upozornila Krčková.


Praktický přínos pro své děti v tom vidí i čtyřicetiletá maminka dvou školáků z Třebíče Jana Nováková: „Myslím si, že je to pro ně důležitější a lépe je to vybaví do života než předměty jako jsou pěstitelské práce nebo pracovní činnost.“ A uvádí i příklad, který se přímo jí stal: „Když bylo synovi dvanáct let, dostal od banky, u které měl vkladní knížku, dopis s nabídkou, jestli si nechce založit účet s kreditní kartou. Nedokázali jsme mu vysvětlit, že peníze, které by musel za vedení účtu každý rok platit, by byly větší, než jaké by si tam sám ukládal.“


Nový předmět není nutný


Není však nutné, aby školy hned vytvářely kvůli tomuto novému tématu nové předměty. „Žádoucí jsou naopak formy jako exkurze, besedy, semináře, projekty,“ dodává ředitelka Výzkumného ústavu pedagogického Stanislava Krčková.


Touto cestou jdou i na ZŠ T. G. Masaryka v Moravských Budějovicích, kde téma finanční gramotnosti žáků zařadili do jednoho ze svých projektových dnů.


„Chceme žákům 9. ročníků poskytnout základní orientaci ve světě financí, motivovat je ke kladení existenčních otázek i k hledání možných řešení. Žáci se zaměří na zvažování důsledků svých rozhodnutí, využívání úvěrů, orientaci na trhu financí a služeb,“ popsala cíle výuky učitelka školy Ludmila Karpíšková.


Vyučující zastávají u projektu pouze role poradců, konzultantů a pozorovatelů.


„Projektový den je postaven na aktivní práci žáků, hledání společných odpovědí a souvislostí. Klademe důraz na aktivní učení, procesy hledání, objevování, konstruování poznatků na základě vlastních činností a zkušeností. Aktivní metody výuky slouží jako prostředek pro vytváření příslušných kompetencí a výstupů,“ přiblížila způsob výuky Karpíšková.


Pomoci proniknout do problematiky financí mohou žákům i odborníci přímo z oboru.


„Nově jsme začali spolupracovat s pracovníky České spořitelny,“ dodala Ludmila Karpíšková.

Autor: František Vondrák

6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení