Karlovo a Komenského náměstí v Třebíči budou v sobotu od šesti do jednadvaceti hodin zcela bez zastávek autobusů městské hromadné dopravy. „Ty budou přesunuty přímo na autobusové nádraží, nástupiště B,“ upřesnila úřednice odboru dopravy třebíčské radnice Zuzana Vetchá.

Na Karlově náměstí budou uzavřeny komunikace pro běžnou dopravu. Otevřený bude pouze vjezd Jejkovskou branou od hlavní pošty, ale jen na hlavní parkoviště. I na něm budou mít týmy a závodníci zabráno osmdesát parkovacích míst. Karlovo náměstí bude nejjednodušší objet po ulici Bedřicha Václavka, přes Masarykovo a Komenského náměstí.

Odmávne hejtman

Start rallye je naplánován na sobotu v devět hodin ráno, startovní rampa bude umístěna před třebíčskou radnicí na Karlově náměstí.

„Start prvního závodního vozu odmávne hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Na závod je přihlášeno 113 posádek ze tří států. Závodníci budou vyjíždět z rampy na první rychlostní zkoušku Jihlavskou branou, zařadí se do běžného provozu s tím, že budou muset dodržovat pravidla silničního provozu jako ostatní řidiči.

Posádky se přesunou do Slavic. Soutěž má celkem šest rychlostních zkoušek ve třech úsecích. První a závěrečná zkouška se uskuteční na trati od kraje Slavic přes Mikulovice, Horní Újezd do Výčap. Tato erzeta se letos jede v opačném směru než v minulých letech.

Druhá a čtvrtá erzeta se pojedou na trati od rybníka Rathan u Náměště nad Oslavou přes Ocmanice, Zahrádku, Pyšel, Tasov, Holubí Zhoř, přírodní retardér u Březky do cíle, který bude před podjezdem dálnice.

Třetí a pátá rychlostní zkouška se pojedou na trati, která začíná v klesání se serpentinami u Naloučan, dále povede po místní silnici, která kopíruje řeku Oslavu, do Náměště.

Podle přesného itineráře soutěže se první vůz v cíli, tedy opět na rampě na Karlově náměstí v Třebíči, objeví v 17.06 hodin.

„Na Třebíčsku je stále několik výrazných dopravních uzavírek. Horácká rallye bude výrazněji kolidovat podle mého názoru pouze s částečně uzavřenou Brněnskou ulicí v Náměšti. Tam se sanuje svah, dopravu pouštějí semafory,“ zmínil třebíčský dopravní inženýr Pavel Roudenský.

Podle organizátorů, Auto klubu elektrárna Dukovany, je pro 22. ročník Horácké rallye připravená náročná trať, na které jsou i zpomalovací retardéry kvůli bezpečnosti posádek. Divákům pořadatelé doporučují, aby se pohybovali výhradně ve vymezených prostorách.

Rychlostní zkoušky

1. a 6. RZ Slavice – Výčapy
časy 1. jezdců: 9.18 hod. a 16.24 hod.
Trasa: Start na okresní silnici před Slavicemi, pak průjezd sérií velmi obtížných zatáček. Na okraji Mikulovic velmi ostře odbočí vpravo na místní komunikaci, po které ves objede. U obecního úřadu se napojí na silnici a po projetí návsi pokračuje do Horního Újezdu. Cíl je na návsi ve Výčapech.

2. a 4. RZ Čikov – Březka
časy 1. jezdců: 11.01 hod. a 13.32 hod.
Trasa: Start u rybníku Rathan v Náměšti nad Oslavou, trať pokračuje do Ocmanic s průjezdem návsi a Zahrádky. Dál vede kolem kostela v Pyšelu, po silnici do Tasova, přes Holubí Zhoř kolem Březky do cíle před podjezdem dálnice D1.

3. a 5. RZ Čikov – Náměšť nad Oslavou
časy 1. jezdců: 11.49 hod. a 14.20 hod.
Trasa: Start na začátku klesání se serpentinami do Naloučan. Upozornění – do prostoru startu nebude z křižovatky u Čikova umožněn příjezd. Trať po tomto klesání projíždí Naloučany s atraktivním diváckým místem při objezdu domu u kostela. Pokračuje po místní silnici až na okraj Náměště.

Zdroj: AK elektrárna Dukovany