Obyvatelé se musí komplikovaně přepravovat do nedalekého města. Dráha by jim cestování usnadnila

„Lidé často raději jedou čtyři kilometry na druhou stranu do Budišova a odtud vlakem do Velkého Meziříčí,“ posteskl si místostarosta Hodova Jiří Hort. To je jeden z důvodů, proč Hodov žádá o postavení vlastní železniční zastávky. „Nápad vznikl už před delší dobou. Je to dokonce zaneseno i v územním plánu. Žádost na Správu železničních a dopravních cest jsme podali loni,“ vypráví Hort.

„Výstavba nové železniční zastávky na trati ze Studence do Křižanova, mezi stanicí Budišov a nákladištěm Rudíkov, je zatím pouze ve stádiu úvah. Neexistuje přípravná dokumentace, ani není zadán projekt, tedy není známa ani předpokládaná finanční částka,“ uvedl Jiří Šťastný ze Správy železničních a dopravních cest.

V současné době visí osud plánované zastávky na nitce financování. „V případě, že by se obci podařilo získat příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury či dotaci z fondů Evropské unie, jsme připraveni spolupracovat na projektu i výstavbě a spolufinancovat železniční části stavby,“ dodal Šťastný.

O podobě zastávky je již jasno

„Je to otázka peněz. Před námi leží důležitější úkoly, do kterých je třeba investovat, například bytová výstavba a podobně. Ale pokud by se podařilo, abychom sehnali peníze ze státního fondu nebo případně z Evropské unie, pak by bylo dobré vystavět zastávku co nejdříve,“ řekl místostarosta Hort. I v přípravné fázi už je ale známo, jak by měla nová železniční stanice nesoucí název Hodov vypadat. „Pravděpodobně by to bylo jednostranné, přibližně 80 metrů dlouhé, zvýšené nástupiště s bezbariérovým přístupem a nástupištní hranou asi půl metru nad temenem kolejnice usnadňující nástup i výstup cestujícím. Jeho součástí by bylo samozřejmě osvětlení a přístřešek pro čekající cestující,“ popsal Jiří Šťastný ze Správy železničních a dopravních cest. Podle něj by se další úpravy odvozovaly podle množství finančních prostředků, které by se Hodovu podařilo zajistit. K zastávce by pak mohla přibýt třeba nově opravená přístupová cesta a osvětlení.