Šubovi na pérovacích chůdách

Rodina Šubových je z Budkova u Moravských Budějovic. „Do soutěže jsme se přihlásili letos v lednu, v polovině se k nám přišli z produkce podívat a 25. října stál u dveří štáb,“ popisuje počátek anabáze maminka Bohunka, toho času učitelka. Čtyřčlenná rodina čekala, co se bude dít, a dělo se. „Nejdřív jsme venku zaslechli něco snad o trampolíně, realita je ale barvitější. Jen se na to podívejte.“ A rodina prezentuje, čemu padla za oběť. Říká se tomu různě, laikovi nejpochopitelnější název je asi sedmimílové boty.

„Dovezli krabici, vybalili fungl nové pérovací chůdy z Filipín a řekli – skákej,“ sděluje dvaadvacetiletá dcera Olga. Lidé z televizního štábu totiž nakonec vybrali ji. Olga musí způsobem, jako když se skáče přes kozu, zdolat tři různé výšky. Ta nejobtížnější má hodnotu 150 centimetrů, dívka je jen o šest centimetrů vyšší.

„Mám tu tři pytle, které skládám jeden na druhý a přes ně skáču,“ říká Olga. Pokus je neplatný, pokud se dotkne rukou země, spadne překážka či ona sama. Jen těžko skrývá rozpaky ze zadání: „Je to v Česku úplně nový druh sportu, nemám s kým se poradit. Jsem zvyklá sportovat, ale teď jsem úplně vyřízená. Mám velké bolesti v páteři, celé tělo jak po práci v dole. Není totiž čas na přiměřený odpočinek a regeneraci,“ říká. Podle Olgy je to nesmírně obtížné; neví, jestli nejvyšší překážku zvládne.

Tato subtilní studentka speciální pedagogiky v Hradci Králové musela dopředu udělat zápočty ve škole, aby si vyčlenila deset dní na Hodinu pravdy. „Ale nejen ona, nakonec celá rodina, protože je to velmi nebezpečné, hrozí pády, musíme jí dělat záchranu,“ dodává maminka Bohunka. Přidělený sport se rodině jako holčičí nejeví. Skákat se dá pouze na betonovém povrchu, otřesy jsou příliš citelné. Trénují v hale zemědělského družstva, v zimě a v průvanu. „Chtěli jsme legraci, teď nás spíš spojil strach o zdraví dcery. Ani nevím, jestli video, které točíme, bude kdovíjak vtipné,“ uzavírá matka.

Fandit pojedou kamarádi, rodina, spolustudenti z Hradce Králové, kamarádka z Frýdku – Místku. Ceny, o které soutěží? Auto, dva bicykly a jazykový pobyt v Berlíně.

Kubíčkovi

Kubíčkovi z Hrotovic přihlášku podali už před pěti lety. V roce 2005je produkce navštívila, aby zmapovala situaci a v září se telefonicky ozvala znovu. Tentokrát byl termín definitivně potvrzen: 25. října. Štábu se předvedla také čtyřčlenná rodina a vybrána byla maminka Romana. „Trochu jsem se děsila, abych nedostala nějaký úkol zaměřený na paměť, studuji teď dálkově vysokou a mám v hlavě spoustu učení. Naštěstí je to v podstatě sportovní disciplína zaměřená na obratnost a udržení rovnováhy,“ objasňuje Romana Kubíčková. O co přesně jde? Má třináct polštářků – matrací naskládaných na sobě. Na ně si klekne a postupně jich zpod sebe jednou rukou musí vyházet deset. Má jeden pokus a časový limit 40 sekund.

„Nezdá se to obtížné, dokud se to nevyzkouší. Je to hodně o rovnováze, člověk má tendenci přepadávat dopředu, je třeba mít trénované svaly. Navíc atmosféra ve studiu pak taky asi udělá své,“ poukazuje Kubíčková.

Pracuje v hrotovické škole jako vychovatelka v dětském klubu. V kabinetě dosychají barvy na transparentu, nálada je pozitivní.

„Video asi bude veselé. A nějaká historka? Zasmáli jsme se, když jedna z dcer při marném pokusu spadla v obýváku do krbu,“ sděluje se smíchem sympatická Radka Kubíčková. Fandit pojede taneční kroužek, který vede, děti a učitelé ze školy i známí. S cenami to bylo u Kubíčků složitější: „Chtěli jsme koně.

Jenže to jaksi nebylo technicky možné. Museli jsme dodržet finanční strop a přesně specifikovat, co žádáme. Takže nakonec to bude auto, notebook, kolo a myčka,“ upřesňuje Romana Kubíčková.

Na obrazovce na Mikuláše

Obě rodiny ve čtvrtek dopoledne navštívil televizní štáb znovu a odebral jim pomůcky. Dnes soutěžící odjedou do Ostravy, kde jim televize zaplatila nocleh. V neděli od jedenácti do jedné mají zkoušku a od šesti večer se jede naostro.

„Ceny dodavatelé zdarma zapůjčují, v případě neúspěchu je vracíme zpět,“ uvedla asistentka produkce Lenka Kordulová. Jak dopadla Olga Šubová, diváci uvidí kolem Mikuláše. Na počínání Romany Kubíčkové si počkají do počátku příštího roku.