Poprvé na Vysočině se lidem u rušné silnice dostává kompenzací

Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD) nechá u 60 obydlených objektů vyměnit okna, aby alespoň interiéry ochránily před neúměrně hlučnou dopravou. Želetava bude dokonce první lokalitou Vysočiny, kde ŘSD k výměně oken přistoupí.

„To víte, že jsme to všichni přivítali. Vždyť se tady kvůli hluku nedá ani spát. Auta jezdí ve dne v noci. My žijeme hned u hlavní silnice, máme dvojitá okna, ale nepomáhá to. Není možné si na ten hluk zvyknout,“ popsala svou zkušenost rodačka ze Želetavy Marie Jirásková.

„Ze začátku jsme tomu ani nevěřili. Lidé pochybovali, že se někdo postará a k takovému kroku opravdu přistoupí. Snad bude mít efekt,“ doufá starosta Oldřich Čech.

Zdravotní ústav měřil hluk v obci s téměř 1500 obyvateli zhruba dva roky. S výměnou oken začne ŘSD v létě.

Tisícovka objektů. Zatím

Hodnoty, které ústav naměřil, nepřekračují dané normy nijak dramaticky. „Předpokládáme ale, že limity budou časem přísnější. Proto jsme k tomuto kroku přistoupili v předstihu,“ informovala ředitelka ŘSD na Vysočině Marie Tesařová. Měření hlučnosti probíhá pod taktovkou ŘSD v celé republice. Jen na Vysočině je podle dosavadních výsledků potřeba vyměnit okna u tisícovky domů. Paradoxní je, že proti rámusu leckdy lépe brání stará okna, zato levnější typy moderních eurooken tak nefungují.

Problém je s venkovními chráněnými prostory, například zahrádkami. Tam je hladina hluku vysoká, ale jedinými možným řešením by byla protihluková stěna. „Není ji kde postavit, protože třeba právě zahrádky stojí těsně u silnic. A navíc, když ji postavíme, tak se hluk odrazí a lidé na druhé straně na tom budou ještě hůř,“ dodala Tesařová.