Myši domácí stačí skulina 1 centimetr, aby pronikla do obydlí

Zvýšené stavy myší, potkanů či hrabošů polních registrují všechny oslovené firmy, které se zabývají výrobou potravin či pěstováním zvířat.

„Je toho víc, hlodavci se stahují z polí. Ale počítali jsme s tím a preventivně jsme ve spolupráci s deratizační firmou zajistili, aby se do objektu tito nezvaní návštěvníci nedostávali,“ prozradil technik jakosti jaroměřické mlékárny Miroslav Hrazdil.

V podstatě stejná opatření přijali třeba i v pekařství Vonka v Moravských Budějovicích.

Farma v Zašovicích má rovněž v objektech, kde chová prasata a hovězí dobytek, rozmístěny nástrahy s jedem. K tomu ještě vydatně vypomáhají kočky. Velkochov prasat ve Vladislavi hlásí stejný stav. Mladá maminka z Dukovan má otřesnou zkušenost – pokaždé, když jde ráno pro kočárek do garáže rodinného domu, odstraňuje myší trus.

Nejvíce je myší domácích, skokově vzrostlo i množství potkanů. Myši stačí centimetrová skulina, aby pronikla do objektu, potkán zase vyhledává místa s dobytkem a zbytky jídel. Proto je dobré mít utěsněny i větráky ze sklepů, domácímu zvířectvu nedávat potravu přes noc.

„Potkan je velmi plachý, ovšem při přemnožení se bát přestává,“ podotkl deratizér.

„Co ale vůbec nejen na Třebíčsku, ale na celé Moravě neregistrujeme, jsou krysy,“ nastínil Martin Havlík. „Letos jsme naopak likvidovali v chatách myšici křovinnou. Ta se v těchto místech dříve nevyskytovala,“ upozornil.

Z přemnožených rarit je to dále třeba norník rudý. Například v Jemnici nyní probíhá podzimní plošná deratizace. Deratizační firma zpravidla v objektu rozmístí nástrahy doplněné popiskou, na které je označení firmy a název jedu. I samotný objekt pak označí informační cedulkou s datem. V kanalizaci klade nástrahu na suché místo.