VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají se lidé z Boroviny. Poznáte někoho?

Třebíč - Poznáte někoho na fotografii? Poprvé jsme se takto zeptali minulý týden, kdy jsme zveřejnili jeden ze starých snímků z třebíčské čtvrti Borovina. Odezva na další z řady historických fotografií byla poměrně velká. Napsalo nám několik čtenářů mezi nimi Zdenka Vlčková z Dalešic. „Moje kamarádka Jája Ondráčková bydlela v Borovině, dnes žije v Dalešicích. Na fotografii poznala deset chlapců," napsala do redakce.

3.5.2016
SDÍLEJ:

Ekotechnické centrum Alternátor shromáždilo neznámé historické fotografie z třebíčské čtvrti Borovina i z bývalé obuvnické továrny. Kdo rozpozná kohokoli na tomto snímku, ať prosím napíše na adresu ludek.mahel@denik.cz či zatelefonuje do redakce.Foto: Alternátor/ archiv

Za všechny reakce velice děkujeme. Všechny poznatky Deník předává lidem z Ekotechnického centra Alternátor, kteří připravují unikátní výstavu s názvem „Bopo, Borovina, Boroviňáci". Vzájemná spolupráce jim umožní zkompletovat výstavu do širší podoby a získat další poznatky. „Nese to ovoce, dnes za mnou byli tři lidé a přinesli moc pěkné fotky. Je vidět, že Borovina pamětníky stále zajímá," poznamenal Milan Krčmář z Alternátoru.

Dnes zveřejňujeme další fotografii. Ani o jejím původu se toho mnoho neví. „Nevíme, kdo na ní je, kromě pana Fialy, ten pak dělal v ZKG náměstka. A netušíme ani, zda to bylo nějaké školení či opravdová výuka. Podle Gottwalda a Stalina na zdi je snímek z přelomu 40. a 50. let, nejpozději z roku 1953," domnívá se Milan Krčmář. Pokud někdo z čtenářů pozná tváře na snímku a bude vědět, o jakou akci se jednalo, nechť prosím sdělí své poznatky redakci Třebíčského deníku, případně přímo Ekotechnickému centru Alternátor v Borovině.

Výstava začíná

Výstava „Bopo, Borovina, Boroviňáci" bude zahájena slavnostní vernisáží v úterý 3. května v 17.00 v Ekotechnickém centru Alternátor Třebíč. To se nachází právě v revitalizovaném areálu borovinské továrny a kromě jiného si klade za cíl poukázat na bohatou historii Boroviny. K vidění budou fotografie převážně ze 40. až 70. let minulého století, přičemž výstava bude sestávat ze tří částí. Tou první budou fotografie ze života čtvrti, snímky z koncertů a představení či obrázky sportovních týmů. Právě zde se zřejmě pozná řada třebíčských občanů, protože kulturní akce na „Spoláku" a v „kulturáku" byly vyhlášené široko daleko a navštěvovaly je stovky lidí z celého okolí. Další částí budou snímky z výstavby borovinské čtvrti, tedy zejména baťovských domků. Třetí část se bude týkat samotné továrny. Jedná se zejména o pohledy na zaměstnance a učně, takže i zde se možná mnozí návštěvníci poznají.

Na řadě fotografií, zejména starších z 50. let, se však mnohé lidi identifikovat nepodařilo. Cílem výstavy je tedy také rozpoznat na snímcích co nejvíce lidí, případně zjistit, na které společenské akci byly pořízeny. Organizátoři předpokládají, že návštěvníci výstavy jim tato bílá místa v historii Boroviny dokážou zacelit. Výstavou však nic nekončí. Mezi lidmi lze totiž najít ještě mnoho dalších snímků z Boroviny, které by mohly pomoct zdokumentovat minulost této unikátní čtvrti. Organizátoři proto prosí každého, kdo by měl takové fotografie v archivu, aby je donesli do Alternátoru, kde budou naskenovány. Ty úplně nejlepší potom rozšíří výstavu a veřejnost je bude moci zhlédnout v sobotu 3. září, kdy v borovinském areálu proběhne setkání se slavnými rodáky Boroviny.

Ekotechnické centrum Alternátor shromáždilo neznámé historické fotografie z třebíčské čtvrti Borovina i z bývalé obuvnické továrny. Kdo rozpozná kohokoli na tomto snímku, ať prosím napíše na adresu ludek.mahel@denik.cz či zatelefonuje do redakce.

Poznáte-li kohokoli na snímku, napište na: ludek.mahel@denik.cz

Autor: Luděk Mahel

3.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Je odvoleno! Sčítají se hlasy. Výsledky budou známy v podvečer

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení