Starostům a lidem z regionu se to nelíbí. „Máme čtyři roky skluz," upozornil předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš. Z liknavosti viní vládu, která dosud nerozhodla o financování jaderného zdroje. „Pořád se setkáváme, pořád kecáme to samé. Už není čas. Musíme hledat odvážné politiky, politiky s gulemi, aby plnili to, co tu chceme. Aby pátý blok stál včas," rozzlobil se Jonáš.

Přestože se vláda v loňském roce schválením státní energetické koncepce přiklonila k pokračování jaderné energetiky, je v této chvíli zjevné, že klíčová pro výstavbu nových bloků je odpověď na otázku: Kdo to zaplatí? Ceny elektřiny na burze jsou totiž už delší dobu tak nízké, že výstavba nových nákladných energetických zdrojů se prostě nevyplatí. ČEZ proto chce, aby ceny garantoval stát. V praxi by to znamenalo, že pokud by cena na trhu klesla pod určitou hranici, stát by ji doplácel. Tyto náklady by se pak ovšem patrně přenesly na bedra lidí a firem platících daně. Proto s rozhodnutím politici váhají.

Musíme se ptát

„Kdyby to bylo tak jednoduché, už by to bylo hotové a můžeme vesele stavět. Problém je v tom, že v okamžiku, kdy se objeví jakákoli forma garance, musíme se ptát všech v rámci celé republiky, jejich zástupců v parlamentu, protože pak garance budou všichni muset platit, když ceny elektřiny zůstanou takové, jaké jsou. Ke garancím je navíc třeba ještě razítko z Bruselu," řekl na konferenci o současnosti a budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany ve Valči ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Budeme se ptát všech? Uděláme referendum? Vždyť to je vládní rozhodnutí. Copak někdo protestuje? Veřejnost se přece shoduje, že jadernou energetiku potřebujeme," reagoval Vítězslav Jonáš.

Do státních garancí se zjevně nechce ani ministru financí Andreji Babišovi. Už při své návštěvě dukovanské elektrárny prohlásil, že ČEZ má dostatek peněz na to, aby se do stavby nového jaderného bloku pustil sám.

ČEZ to ale neudělá. „V žádné zemi se nestaví jaderná elektrárna bez státní podpory, my potřebujeme podporu i v České republice. Současné potřebujeme i politiky, aby nám pomohli upravit legislativu a pomohli ujistit investora, že peníze, investované do projektu, se vrátí," pronesl ředitel Martin Uhlíř, který má v ČEZ přípravu dukovanského nového bloku na starosti.

Až po volbách

Ministr Mládek ve Valči také řekl, že o financování nových jaderných zdrojů rozhodne až příští vláda po volbách v roce 2017. To bude znamenat další zdržení. „Rozhodnout se musí před volbami. Když se řekne po volbách, nebude to v roce 2017, ale nejdřív v roce 2018, až se složí nová vláda. To už je takový skluz, že se dostáváme za hranice roku 2040," protestoval Vítězslav Jonáš.

Doplnil, že pro urychlení procesů se jeho sdružení uchýlí k politické nekorektnosti. „Elektrárnu postavíme. Začneme jednat. Budeme stínovým vládním výborem. Je to složité, vím, že to přeháním, nicméně je to potřebné," dodal.