Kdo kandiduje na prvních třech místech:
ČSSD (1)
1. František Zvěřina
2. Lubomír Janoušek
3. Brigita Špičáková

KDU-ČSL (2)
1. Petr Žák
2. Jiří Vojtíšek
3. Anna Prokopová

SOMB (3)
1. Vlastimil Bařinka
2. Jana Kiesewetterová
3. Jan Kocáb

SNK MB a STO (4)
1. Zdeněk Janderka
2. Josef Horák
3. Bohuslav Janderka

KSČM (5)
1. Miloš Urbánek
2. Lubomír Binka
3. David Mitáš

Za lepší Budějovice a ODS (6)

1. Jan Švaříček
2. Drahoslav Bastl
3. Olga Honsová

*Novinkou je v letošních volbách spojení ODS, Svobodných a dalších opozičně vystupujících osobností města do jednoho subjektu. Letos kandiduje o jedno uskupení méně než v roce 2014.

Zdroj: Volby.cz (ČSÚ)

Dosavadní starosta Vlastimil Bařinka je opět jedničkou Sdružení občanů Moravských Budějovic (SOMB). Pokud znovu uspěje, bude vést město už čtvrté volební období. Ani na dalších pozicích se překvapení nekoná. Jako dvojka na kandidátce SOMB figuruje podnikatelka a radní Jana Kiesewetterová. Trojkou je současný místostarosta Jan Kocáb. Opět kandidují i všichni současní zastupitelé SOMB Eva Šafránková, Miroslav John, Dalibor Janda a Michal Drexler.

„Za dvanáct let práce jsou za námi vidět konkrétní hmatatelné výsledky, chceme proto pokračovat ve zvelebování města a dokončit, co jsme začali, ne slibovat nesplnitelné,“ naznačil vize Vlastimil Bařinka.

Klidné a prosperující město

Radnici by rád řídil také pedagog František Zvěřina, který je lídrem kandidátky sociálních demokratů. V minulých volbách získal za ČSSD mandát pouze on, nakonec se stal radním města. Dvojkou kandidátky je důchodce Lubomír Janoušek, trojkou učitelka Brigita Špičáková.

„Chceme žít v klidném a prosperujícím městě, podpoříme jako vždy FAOM, chceme průmyslovou zónu, byty pro mladé a matky s dětmi a budeme také prosazovat rekonstrukci bazénu v MŠ Fišerova, který bohužel zchátral, přitom by mohl dobře sloužit i v dalších letech,“ vyjmenoval priority František Zvěřina.

Zvláštní fond pro sport

Lídrem komunistů je podnikatel a městský radní Miloš Urbánek. Na druhém místě kandidátky figuruje jméno dalšího podnikatele a současného zastupitele Lubomíra Binky. Třetí pozici zaujal montér David Mitáš. Kdo naopak chybí, je dosavadní dlouholetá a výrazná zastupitelka Věra Kaňková, která se rozhodla už nekandidovat.

„Moravské Budějovice mají být domovem pro všechny, naše priority jsou průmyslová zóna, sociální byty pro mladé i seniory, podpora sportu vytvoření speciálního fondu, po kterém už dlouho volám, a dále také nevnášet rozkol do jednání zastupitelů, jak to bylo poslední dobou vidět od jiných,“ zdůraznil Miloš Urbánek.

Za Sdružení nezávislých kandidátů MB a hnutí Starostové pro občany (SNK MB a STO) je jedničkou projektový manažer ve vzdělávání a v současnosti také radní Zdeněk Janderka. Trojkou je další současný radní Bohuslav Janderka, který působí i jako zástupce ředitele ZŠ TGM v Budějovicích. Druhé místo kandidátky zaujímá zaměstnanec firmy Bosch Josef Horák.

„Chceme pokračovat v obnově a rekonstrukcích městského majetku, zajistit efektivní financování potřeb města, využít grantové podpory programů pro mladé i pro seniory, podpořit výkonnostní sport, efektivní odpadové hospodářství a údržbu města - vše v potřebné míře pro spokojenější život obyvatel města i integrovaných obcí!“ Zdůraznil lídr Zdeněk Janderka.

Průhlednější rozhodování

Za lidovce by chtěl být starostou a první místo kandidátky zaujímá současný zastupitel Petr Žák, který pracuje jako vedoucí. Dvojkou je Jiří Vojtíšek, jenž se živí jako OSVČ. Trojkou je Anna Prokopová, v současnosti na rodičovské dovolené. Chybí jméno dosavadního zastupitele Radka Doležala, který byl stejně jako komunistka Kaňková výraznou osobností při jednání zastupitelů. A další dosavadní zastupitel Stanislav Karlík se nechal napsat až na 14. místo.

„Chceme, aby se ve městě rozhodovalo průhledně, pod důslednou kontrolou veřejnosti a více koncepčně, což se týká jak veřejných staveb, tak třeba údržby a rozšiřování zeleně, dále je náš program zaměřen na rodiny s dětmi, které jsou důležité pro budoucí rozvoj města, a na seniory, kterým chceme všestranně pomáhat řešit jejich problémy,“ uvedl lidovecký kandidát na starostu Petr Žák.

Nižší obecní poplatky

Novinkou je uskupení Za lepší Budějovice a ODS. Sešli se v něm lidé, kteří - stejně jako lidovci - v posledních letech oponují současnému vedení města. Z názvu je patrné, že jsou mezi nimi i občanští demokraté, ti dřív kandidovali samostatně. Dále se přidali Svobodní. Lídrem je starosta TJ Sokol Moravské Budějovice Jan Švaříček. Druhé místo zaujímá vedoucí provozu v městských technických službách Drahoslav Bastl. Jako třetí je zapsaná učitelka Olga Honsová. Na kandidátce jsou i dosavadní zastupitelé: ředitel ZŠ Havlíčkova František Dostál, lektor a konzultant Petr Stejskal, ředitel střední školy Jaroslav Doležal, učitelka Yvona Švaříčková.

„Náš program jsme sestavili tak, abychom co nejvíce usnadnili život obyvatelům Budějovic a okolních vesnic, zaměřili jsme se na nižší daně a poplatky za popelnice, taxi pro seniory, průmyslovou zónu či promenádu kolem řeky, což jsou projekty, které si lidé přejí a které Budějovice posunou blíže k moderním českým městům,“ vyjmenoval priority Jan Švaříček.