Dosavadní starosta Pavel Janata už dříve oznámil, že bude kandidovat i letos. Je jedničkou za KDU-ČSL. Záda mu kryjí současný zastupitel a jednatel elektro firmy Josef Klíma a vedoucí transfuzní stanice Marie Dudíková, která je současně lidoveckou kandidátkou do Senátu. Za lidovce zasedá v městském zastupitelstvu ještě lékař Ondřej Križan, ten nyní kandiduje ze šestého místa.

Janata uvedl, že hlavní myšlenkou, se kterou jsou lidovci do voleb v Třebíči, je obchvat. „Který úzce souvisí s rozhodováním státu, zda dostaví pátý dukovanský blok, proto podpoříme vše, co v té věci z pozice města podpořit můžeme,“ zdůraznil.

Zatraktivnit město

Radnici by rád řídil i Miloš Hrůza, předseda oblastní buňky hnutí ANO a současný městský i krajský zastupitel. Dvojkou Babišova hnutí je zastupitelka Zuzana Kratochvílová, trojkou neznámý Pavel Švec. Zastupitel Pavel Franěk, kterého krajské volby vynesly až do křesla prvního náměstka hejtmana Kraje Vysočina, je na kandidátce hnutí ANO na osmém místě. „Chceme zatraktivnit město Třebíč pro život, práci i zábavu,“ sdělil záměry Hrůza.

Kdo kandiduje na prvních třech místech:KSČM (1)
1. Julie Dolejší
2. Hana Máchalová
3. Danuše Milotová

Třebíč Občanům! (2)
1. Jaromír Barák
2. Blanka Kutinová
3. Aleš Novák

ANO 2011 (3)
1. Miloš Hrůza
2. Zuzana Kratochvílová
3. Pavel Švec

Pro Třebíč (4)
1. Pavel Pacal
2. Jaromíra Hanáčková
3. Jan Urbánek

ČSSD (5)
1. Vladimír Malý
2. Petr Vašíček
3. Naděžda Dobešová

ODS a TnT-Společně za Třebíč! (6)
1. Martina Bártová
2. Martin Svoboda
3. Kamil Pokorný

Břehy (7)
1. Milan Zeibert
2. Petra Kopečková
3. Hana Houzarová

KDU-ČSL (8)
1. Pavel Janata
2. Josef Klíma
3. Marie Dudíková

SPD (9)
1. Michal Galbavý
2. Karel Vrána
3. Pavel Šabata

Třebíč můj domov (10)
1. Jan Burda
2. Marie Černá
3. Radek Číhal

Společně otevřeme Třebíč (11)
1. Roman Pašek
2. Zdeněk Jakšík
3. Stanislav Neuman

*Nováčky jsou v letošních komunálních volbách v Třebíči Piráti ve Společně otevřeme Třebíč a SPD. Letos kandiduje o dva subjekty méně než v roce 2014.

Zdroj: Volby.cz (ČSÚ)

Břehy vede do voleb místostarosta Milan Zeibert, následovaný učitelkou Petrou Kopečkovou a botaničkou a současnou zastupitelkou Hanou Houzarovou. Výrazná postava Břehů, zastupitel a podnikatel Milan Šťastný, figuruje na kandidátní listině až na posledním sedmadvacátém místě. Na jaře zvažoval, že kandidovat nebude vůbec. „Chceme Třebíč čistou a opravenou, průjezdnou a průchodnou, zelenou i prosperující, kulturní i sportovní a vyhledávanou,“ vyjmenoval priority Zeibert.

ČSSD psala kandidátku přes kopírák. Stejně jako před čtyřmi lety vede sociální demokraty místostarosta Vladimír Malý, následovaný zastupitelem Petrem Vašíčkem a radní Naděždou Dobešovou. I ona se současně uchází o místo v Senátu. „Podle nás je zásadní výstavba obchvatu města, která souvisí se stavbou pátého dukovanského bloku, který podporujeme, dále průmyslová zóna, doprava ve městě, stavba druhého mostu v Poušově a rovněž podpora seniorů,“ konstatoval Malý.

Trojice žen

Překvapení se nekoná ani u komunistů. KSČM stejně jako v předchozích komunálních volbách vede trojice žen a členek městského zastupitelstva Julie Dolejší, Hana Máchalová a Danuše Milotová. Komunisté mají v třebíčském zastupitelstvu ještě tajemníka okresního výboru Milana Ustohala. Kandiduje i letos, z pátého místa. „Chceme dořešit dopravu průjezdnost města, dořešit problém služeb pro důchodce a podpořit duální výchovu učňů, tedy větší spolupráci škol s firmami,“ představila hlavní body programu Julie Dolejší.

ODS jde do voleb společně s hnutím TnT. Jedničkou je předsedkyně oblastního sdružení občanských demokratů Martina Bártová, dvojkou zakladatel TnT a zastupitel Martin Svoboda. Trojkou na společné kandidátce je hokejový trenér Kamil Pokorný. „Kandidáti koalice ODS a TnT jsou pravičáci, respektují principy demokracie, fandí svobodnému rozhodování a jako osobnosti reprezentují podnikavost, slušnost, korektnost, vstřícnost a otevřenost,“ uvedla Bártová.

Nerozlučná dvojice

Hnutí Pro Třebíč, to je doposud nerozlučná dvojice Pavel Pacal a Jaromíra Hanáčková. Lídr hnutí, radní a náměstek hejtmana, a ředitelka městského kulturního střediska a zastupitelka k sobě na třetí místo přibrali ještě předsedu třebíčských baseballistů Jana Urbánka. Současného zastupitele hnutí Pro Třebíč Daneše Burketa už na sedmadvacetičlenné kandidátní listině nenajdeme. „Chceme více peněz pro sport dětí a mládeže, více parkovacích míst, více života na náměstí, více péče o seniory, více zeleně ve městě, více dobře placené práce, více startovacích bytů pro mladé rodiny,“ předestřel Pacal.

Stavební změny a úpravy v areálu třebíčské nemocnice.
Nová budova třebíčské nemocnice zahájí provoz na začátku října

Společně jdou do voleb také Piráti a TOP 09, pod názvem Společně otevřeme Třebíč. Vede je programátor analytik Roman Pašek (Piráti), dvojkou je manažer logistiky Zdeněk Jakšík (TOP 09), trojkou vedoucí sportovní prodejny Stanislav Neuman (Piráti). Piráti a TOP 09 budou v městském zastupitelstvu nováčky, pokud samozřejmě získají dostatečný počet hlasů. „Chceme, aby občané měli právo rozhodovat o dění v Třebíči,“ zdůraznil Pašek.

Poprvé jde do voleb v Třebíči také SPD Tomia Okamury. Jména z prvních tří míst kandidátky zní: Michal Galbavý, jednatel. Karel Vrána, obchodní zástupce. Pavel Šabata, technik. „Chceme bezpečné ulice pro slušné lidi,“ prezentoval motto předvolební kampaně lídr Galbavý.

Heřman končí

Třebíč můj domov místostarostky Marie Černé vede do voleb tentokrát Jan Burda, současný zastupitel za hnutí Volba TR radního Pavla Heřmana. První porevoluční starosta se už o místo v zastupitelstvu neuchází. Marie Černá je dvojkou kandidátky hnutí Třebíč můj domov, trojkou je dlouholetý zastupitel Radek Číhal.

„V užší spolupráci s lidmi chceme navázat na to dobré, co se podařilo v minulém volebním období a aktivně ve spolupráci se všemi partnery včetně neziskového, podnikatelského sektoru a Kraje Vysočina pracovat na rozvoji města, aby byl naplňován známý slogan Třebíč město dobrých přátel,“ uvedl Burda.

Spokojené bydlení

Nejvýraznější opoziční subjekt, hnutí Třebíč Občanům!, vede do voleb nepřeslechnutelný člen městského zastupitelstva Jaromír Barák. Následují jej Blanka Kutinová a Aleš Novák ze spolku, který se angažuje proti oficiálně navržené trase třebíčského obchvatu. Říkají jí průchvat. Až na dalších místech kandidátní listiny jsou současní zastupitelé Rostislav Štork a Alexandra Svobodová.

„Třebíč má být město pro všechny generace, které mají nacházet spokojené bydlení, mají jezdit po smysluplném obchvatu a mít transparentní radnici,“ konstatoval Jaromír Barák.

Celkem šest uskupení jde v Moravských Budějovicích do komunálních voleb, které se uskuteční už příští víkend 5. a 6. října.
Hlavními tématy jsou v Budějovicích bydlení, průmyslová zóna či sport