„Už mi tu jeden mladík z nedaleké vsi přistál s autem na dvorku. Prorazil přitom kovovou bránu. Je to tu nebezpečné, pod horizontem, někteří šoféři tu od Stříteže přilítnou a nevěří svým očím, mají co dělat, aby před kruhákem dobrzdili,“ popsal své zkušenosti Luboš Procházka, majitel jedné z nemovitostí u silnice.


Přímo ve vozovce nebo těsně u krajnice totiž vyvěrá potok a proudí, kudy mu to jen terén dovolí.


Prameny Klučovské hory?


„Je to tu dost hrozné. Proutkař mi říkal, že je to specifikum Klučovské hory. Prameny jsou místy blízko povrchu, stačí špatně kopnout a voda je venku,“ přidal k dobru Procházka.


Silnice II/360 patří kraji. Obchodní ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV) Jaroslav Soukup k problému sdělil následující: „O vodě vyvěrající na frekventovaný tah víme. Ty potíže trvají asi rok, přičemž v letošní tuhé zimě se následky díky mrazu vydatně projevily. Úsek jsme v minulých dnech osadili značkou omezující rychlost na 30 kilometrů v hodině a upozorněním na možnost smyku. Chlapi z provozu Třebíč mají přednostní úkol toto místo pravidelně solit a shrabovat ledovou vrstvu. “


Podle jeho soukromého názoru developer, který staví Stop Shop, při odstřelech změnil lokálně podmínky v podloží. „Je fakt, že voda tam poškozuje vozovku jak v zimě, tak v létě. Ani podemílání proudící vodou není dobré,“ upozornil Soukup.


Nyní probíhají v areálu Stop Shopu čilé zemní práce, staví se další prodejna. Kvůli ní vznikne opěrná zeď, proběhne další geologický průzkum. „Do týdne bych byl rád, kdyby se i s ohledem na pracovní vytíženost zodpovědných lidí podařilo uskutečnit schůzku, na které by se problém začal řešit. Je jisté, že terénní úpravy budou moci začít, až půda důkladně rozmrzne,“ naznačil Soukup. Zodpovědnými lidmi myslel zástupce developera, Městského úřadu Třebíč, KSÚSV i třebíčského dopravního inspektorátu Policie ČR. Tam se bude poprvé mluvit i o financování úpravy silnice.


Problémy s kanalizací


Druhý problém může v budoucnu vzniknout ve chvíli, kdy se začne přemýšlet, kam vodu z neposlušného potoka odvést. Poslední třebíčské domky za kruhákem totiž nemají kanalizaci. Ke Stříteži a tedy ke Stop Shopu ve střítežském katastru nepatří. V minulosti město uvažovalo připojit je ke kanalizaci Intersparu.


„Jeho developer ovšem požadoval několikamilionovou sumu, navíc by se kopalo v hloubce 11 metrů. To obojí bylo příliš nevýhodné,“ objasnil místostarosta Třebíče Miloš Mašek. Ani napojení na Znojemskou ulici není možné – její kanalizace už nemá podle Maška volnou kapacitu. „Nejlepší se jeví varianta s napojením na kanalizaci u polikliniky. Obávám se však, že letos se to nestihne,“ uzavřel místostarosta.