Zatím má však o armádě jen mlhavé představy. Vždyť je mu bezstarostných devět let. „Voják se psem hledá lidi, když spadne barák. A taky bojuje a střílí. Možná někoho i zastřelí, ale nevím, jestli je to dobře,“ zamýšlí se tmavovlasý klučina.


To Petr Navrátil by se vojákem klidně stal, láká ho na tom jediné. „Zabíjet,“ říká. Možná i proto, aby se blýskl před hloučkem kluků.


Nejde o zabíjení


Oba chlapci i desítky dalších dětí z letního tábora Březová u Rokytnice včera slyšeli, že být vojákem není jen střílet a zabíjet.


A slyšeli to z úst nejpovolanějších. Mezi táborníky zavítali vojáci z chrudimského a jihlavského útvaru, aby je seznámili se svým povoláním. Dětem dali možnost vidět, jak vypadá výcvik a práce profesionálů.


Slaňování, transport pejska pomocí kladky i figuranta v záchranářských nosítkách do člunu sklidily potlesk, potápěčská a střelecká výbava zase všetečné otázky.


„Hledal jste ve vodě utopené? Jak hluboko jste v moři byl? Je tam tma? Kolik váží zbraň?“, zajímalo táborníky.


Ukázky je očividně zaujaly. Ti odvážnější si dovednosti vojáků sami vyzkoušeli.


„No, byl to vážně divný pocit,“ přiznal dvanáctiletý Honza Komrs, když si po slanění třesoucíma se rukama sundával z hlavy helmu.


„Ale šel bych do toho znovu,“ prohlásil po chvíli.


Že být vojákem není legrace, potvrdili i profíci v maskáčích. „V armádě to není rekreačka, požitek a zábava. Je to práce. A je hlavně o tom vykonat svůj úkol a bezpečně se vrátit domů,“ vzkázal dětem potápěč Rostislav Rylka.


Pilotní ročník projektu novinářů


To všechno se kluci a holky z Březové dozvěděli zásluhou dvou mužů. Pražských novinářů Alexandra Lukeše a Davida Laňky, kteří od loňska chystali projekt, jenž by dětem pomohl s volbou budoucího povolání.


„Chceme děti seznámit s realitou, někdy mají naprosto zkreslené představy. Tady si mohou profese osahat,“ říkají strůjci projektu.


A proč zvolili zrovna Březovou, spravovanou organizací Stan?


„Z míst, která jsme si prohlíželi, nás Březová zaujala svojí profesionalitou. Za léto se tu vystřídá na 40 různě zaměřených turnusů, více než dva tisíce dětí. Organizace nám vyšla vstříc. Tábor v přírodě nabízí spoustu možností, má výbornou umělou horolezeckou stěnu, nejvyšší v republice“ konstatovali novináři.


Letošní ročník je pilotní. Na Březové se už vystřídali vojáci, modelka a vizážistka, navštívil ji spisovatel Ondřej Neff, šermíři, vojenská zásahová jednotka i novináři. Už za týden za dětmi dorazí herec Jiří Mádl a záchranáři z Třebíče a Prahy.


„Zkoušíme, jak děti reagují, vychytáme mouchy. Příští rok projekt rozjedeme v plné parádě,“ dodává David Laňka.