Společně s obyvateli ohrožených míst včera monitorovali situaci. Řeku Jihlavu kontrolovali v třebíčské lokalitě Poušov, u Dukovan a Mohelna, řeku Oslavu zase v Náměšti nad Oslavou.

Krom toho odstraňovali několik stromů, které spadly na vozovku. Zasahovali tak například v Lesonicích, Příštpu, nebo Zahrádce. V Moravských Budějovicích zase čistili kanalizaci.

Protipovodňová hráz u zámku

Starosti měli také s odčerpáváním vody ze sklepních prostor v Třebenicích a Jaroměřicích nad Rokytnou, kde se dokonce stavěla i protovodňová hráz.

„Řeka Rokytná dosáhla prvního stupně, a sešla se proto povodňová komise. Nic mimořádného se však nedělo, řeka žádné škody nenapáchala. Stavění protipovodňové hráze byla iniciativa pouze zaměstnanců zámku, voda se ale tak vysoko naštěstí nedostala," řekl jaroměřický starosta Jaroslav Soukup s tím, že řeka během včerejšího dne naštěstí zvolna ustupovala.

Stejně na tom byla také řeka Jihlava, která v Bransouzích kulminovala na 176 centimetrech a druhém povodňovém stupni včera v 15 hodin, nedaleko Ptáčova dosahovala hladina nejvyšší hodnoty mezi včerejší 19. a 20. hodinou. Bylo to na 282 centimetrech a také druhém stupni povodňové aktivity.

Původní předpověď hydrologů o až třetím stupni, tedy dosažení stavu ohrožení se nenaplnila. Voda během středy opadávala a v podvečerních hodinách už byla jen decimetr nad hranicí běžného stavu.

Podle hydrologů se u Ptáčova měla řeka Jihlava vrátit do normálu již během včerejšího večera. Od úterní do středeční 18. hodiny poklesla o více než 50 centimetrů.