Správce hřbitova, Zdeněk Malášek, neskrývá uspokojení: „Jsem nadšený, je tady plno náhrobků a nikdo dnes nezná jejich původ. Když se to umístí na internet, tak to půjde do celého světa.


„Cílem projektu je dokumentace hebrejských textů náhrobků na Židovském hřbitově v Třebíči,“ říká zpracovatel soupisu Daniel Polakovič, který mimo jiné pracuje v Židovském muzeu Praha. Kromě průzkumu v terénu a rozsáhlého fotografického souboru poslouží jako zdroj cenných údajů také dochované služební knihy třebíčského pohřebního spolku Chevra Kadiša.


Završením několikaletého projektu bude vytvoření internetové prezentace. Na digitální mapu hřbitova umístí město data o všech náhrobních kamenech.
Každý kus bude opatřen kartou s podrobným popisem. Zájemce se tak dozví technické informace jako jsou druh materiálu, kamenická dílna, jazyk nápisu, typ písma nebo počet řádků. A samozřejmě budou uvedeny i vlastní údaje o zesnulé osobě. Na kartě hrobu tak bude například napsáno, že osoba zemřela podle běžného kalendáře 25. února 1918, kterému odpovídá podle židovského datování 13. adar 5678. Z přeloženého hebrejského textu si bude možné přečíst také citace a parafráze z biblické a rabínské literatury.

VÍCE SI PŘEČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ TŘEBÍČSKÉHO DENÍKU.