Republikového mistrovství se zúčastnilo dvaatřicet ženských a mužských družstev dobrovolných hasičů z celé ČR. Devítičlenné týmy záchranářů ve věku od 15 do 40 let soutěžily během dvou dnů ve třech disciplínách. V sobotu byl na programu běh na 100 metrů s překážkami a štafeta 4x100 metrů, v neděli následovala hasičská královská disciplína - požární útok.

"Ve štafetě mají muži na prvním úseku domeček, na druhém bariéru, dále kladinu, kde musí spojit a odpojit hadice, a na posledním úseku přenášejí hasičský přístroj. Po celé trati si předávají proudnici," uvedla rozhodčí a zástupkyně pořadatelského města Štěpánka Kanická. Ženy mají na prvním úseku okno, místo velké bariéry mají příčné břevno a zbylé dvě disciplíny jsou stejné.

Při požárním útoku si tým během pětiminutové přípravy na základně přichystá všechny hadice a nádrž. Poté vyběhnou hasiči ze startovní čáry na základnu, kde spojí hadice a běží 100 metrů a stříkají. Cílem je zasáhnout terč a nastříkat do něj deset litrů vody. "Platí, že požární útok zpravidla rozhodne, a to se potvrdilo letos v případě mužů," dodala Kanická.

Počátečtí hasiči měli tak trošku smůlu

To je taky pravda, poněvadž muži z Počátek byli po prvním soutěžním dni v průběžném součtu na postu třetím. Muži měli na "bednu" opravdu vykročíno, ale zřejmě nervozita a pár drobných chyb zapříčinila ztrátu cenných sekund. Počátečtí muži tedy s celkovým součtem času 194.96 sekund skončili na krásném pátém místě ze šestnácti. Byla to pro ně smůla, protože k vítězství by jim stačilo úspěšně dokončit požární útok v čase 27.21 sekund nakonec se čas zastavil na hodnotě 32.40 sekund.

Sobotní "stovky" dopadly zajímavě, na sedmém místě ze 144 jednotlivců skončil Michal Čekal, ten svou trať zdolal za 16,84 sekund. Osmý byl Martin Stuchlík, který měl čas 16,85 sekund, patnáctý Vladimír Janko - 16,94 sekund, dvacátý Lukáš Janko 17,13sekund, šestapadesátý Václav Vaněk st. 18,16sekund, devětapadesátý Libor Šťastný 18,19sekund, pětasedmdesátý Václav Vaněk ml. 18,48sekund, pokus se nepovedl Mírovi Šebestovi a tak čas 18,45s jej umístil na devětasedmdesátou pozici a Jan Ježek s časem 18,62sekund skončil na třiaosmdesátém místě.

Padl Národní rekord

Sobota na sportovním areálu, kde hraje i plzeňská Viktorka fotbal, se ukázala v rekordmanském kabátě. Michal Staněk z SDH Havířov-město, svou stovku dokázal srazit pod pomyslnou šestnácku. Čas 15,99 vteřiny se tedy stal časem rekordmanským.

Nakonec celkovým vítězem a tedy mistrem republiky se stali muži z Radimovic z Libereckého kraje, na druhém postu skočili "borci" ze Sboru dobrovolných hasičů Havířov - město, kteří byli vysláni z Moravskoslezského kraje a na třetím postu skončili hasiči z domácího Plzeňského kraje z SDH Hradec u Stoda.

Ženy z Rohovky nezklamaly

Rohovecké ženy které byly na Mistrovství republiky v požárním sportu v Plzni poprvé se za své opravdu krásné sedmé místo vůbec nemusí stydět. Sobotní "stovky" dopadly pro Rohovecká děvčata velmi dobře. Čtyři závodnice si zlepšily své osobní rekordy.

Petra Čekalová uběhla stovku za 18,41sekund, tím si zapsala i svůj osobní rekord a skončila na celkově sedmé pozici ze 143 žen. Další zlepšení si připsala i Drahomíra Ježková, která je s 19,20sekundami spokojená a patří ji 34 příčka, za ní skončila v jednotlivcích druhá "bodlinka", Miroslava Ježková která doběhla do cíle za 19,27 sekund a celkově se umístila na sedmatřicátém místě.

Čtyřiašedesátá skončila Martina Kotrčová čas 20,12 sekund, sedmdesátá Lucie Musilová - 20,23 sekund, ta si též zapsala osobní zlepšení, šestasedmdesátá příčka patří Lence Jarošové - 20,35 sekund, Marie Jarošová uběhla stovku za 21,02 sekund, skončila jednadevadesátá. Jana Baštová zvláda na sto metrech splnit několik úkonů za 21,44 sekund a tím se usadila na 106 příčce ze 143.

Druhá disciplína štafeta 4x100 metrů s překážkami se odvíjela v podobném duchu a tak s několika drobnými chybami dokončily oba pokusy, lepší čas 68.13 sekund stačil, aby po součtu časů z obou disciplín skončily po prvním dni na šestém místě v průběžném umístění.

Šťastná sedmička

Nedělní královská disciplína se nevydařila dle očekávání, poněvadž hned po nastartování mašina zhasla, tak se muselo startovat znovu a tím se ztratily minimálně dvě vteřiny. Nic však nebránilo tomu, aby ženy svůj požární útok dokončily s časem 32.66 sekund a ve finále se umístily na již jednou zmiňovaném sedmém místě ze šestnácti družstev z celé České republiky.

Osmičlenný tým žen z Chválenic na Plzeňsku obhájil už popáté v řadě prvenství na Mistrovství ČR družstev sborů dobrovolných hasičů (SDH), druhé místo mezi ženami si odvezly SDH Kvasiny z Královéhradeckého kraje, na třetím místě skončily dobrovolné hasičky z Moravského Berouna v Olomouckém kraji.