V současné době je v Kramolíně 30 aktivních dobrovolných hasičů. „110 let představuje život několika generací hasičů a jejich dobrovolné činnosti. V naší obci to nebyla jenom činnost hasičská, ale hasiči jako jediný dobrovolný spolek v obci od začátku byli u veškerého dění v obci,“ řekl starosta sboru Ludvík Ležák.

V sobotu 6. července proběhnou oslavy kulatého výročí sboru. Ve 13 hodin vypukne sláva průvodem obcí a od půl druhé začne slavnostní shromáždění, během kterého budou oceněni zasloužilí členové. Po zbytek odpoledne bude vystavena historická i moderní hasičská technika, vystaveny budou i historické předměty a nebude chybět ani program pro děti. O hudební doprovod se během odpoledne postará dechová hudba Žadovjáci. Večer pak od 21 hodin začne taneční zábava se skupinou Non-Stop.

Sbor dobrovolných hasičů v Kramolíně vznikl kvůli potřebě ochrany majetku obyvatelů. „Obecní představení, vědomi si toho, že je nutno chránit majetek občanů a toho, že Kramolín, obklopen ze všech stran lesy a z jedné strany hlubokým údolím řeky Jihlavy a tudíž, zvláště v zimě, je těžko přístupný, iniciovali vznik sboru dobrovolných hasičů,“ píše se v almanachu vydaného u výročí 110 let.

V posledním desetiletí sbor pokračoval v pořádání kulturních a sportovních akcí, mezi které patří hasičský ples, ostatky, pouťová zábava, turnaj v malé kopané Memoriál Petra Hadraby. Pravidelně se přes obec jezdí cyklistický závod Dukovanské okruhy, kde hasiči z Kramolína zabezpečují řízení dopravy na křižovatce.

Kromě zajišťování kulturně-společenských akcí sbor pravidelně čistí požární nádrž. „Členové sboru jsou rovněž členy zásahové jednotky obce a na výzvy operačního střediska HZS zasahují v blízkém okolí. V posledních letech je počasí velice nevyzpytatelné, extrémní sucho má vliv na vznik lesních požárů, naopak přívalové deště způsobují lokální povodně,“ dodal starosta sboru Ludvík Ležák.