Jak řekla, při pálení čarodějnic je nutné dodržovat hned několik pravidel. „Patří mezi ně například to, že v lese se může oheň rozdělávat jen na vyhrazených místech, ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů a bezpečně odděleno od okolí, třeba kameny nebo pískem,“ řekla Petra Musilová.

Ohlášení není povinné

Na dnešní večer se kromě hasičů připravují ve městech Vysočiny i policisté. „Hlídat budeme nejen samotný Žďár, ale i jeho blízké okolí. Přes den i v noci budou v terénu dvě hlídky,“ řekl šéf tamních strážníků Martin Kunc.

Podle tajemníka žďárského úřadu Jana Havlíka bude ohně v městských lesích monitorovat také jejich správce. „Ten ale kontroly provádí během celé sezony. Pokud někoho nachytá, jak pálí oheň, kde nemá, bude se celá věc projednávat ve správním řízení,“ uvedl.

Jak ale Havlík dodal, žádné speciální kontroly na filipojakubskou noc představitelé žďárské radnice nechystají. „Zaměříme se především na svoje oficiální pálení, které se uskuteční tradičně na Libušíně. Na bezpečnost tam budou dohlížet jak strážníci, tak i hasiči a pořádková služba,“ doplnil tajemník.

close zoom_in Městští policisté posílí při filipojakubské noci své hlídky také v Havlíčkově Brodě. „Děláme to tak každý rok. Letos mám ale z pálení strach, děsí mě ten silný vítr,“ řekla reportérům Deníku havlíčkobrodská starostka Jana Fischerová.

Ačkoli podle Petry Musilové nemá fyzická osoba ze zákona povinnost pálení oznamovat, hasiči ohlášení doporučují. „A to především z důvodu planých poplachů a tím našich zbytečných výjezdů,“ vysvětlila mluvčí HZS kraje Vysočina.

Pálení mohou lidé ohlásit buď telefonicky na čísle 950 270 102, nebo prostřednictvím webových stránek na adrese www.hasici-vysocina.cz.