Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči se spojili s turisty, tanečníky i s církví

Vysočina – Sdružení dobrovolných hasičů, klub českých turistů, evangelická církev či soubor lidových písní a tanců. Tyto napohled zcela nesourodé spolky se sdružily spolu s více než devadesáti dalšími organizacemi do jednoho společenství – Koordinačního uskupení nestátních neziskových organizací Vysočiny.

16.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Štroblová

Již dva roky se tak neziskové organizace snaží postupovat společně.

KOUS, jak zní zkratka uskupení, si již vydobyl takovou pozici, že s ním komunikuje kraj Vysočina. Nyní má uskupení 101 členů. V kraji je evidováno asi 5 700 neziskovek, ale v tomto čísle jsou zahrnuta například i sdružení nájemníků. Skutečný počet funkčních a aktivních neziskových organizací v pravém slova smyslu je tak nižší.

A KOUS se snaží sdružovat ty nejaktivnější – od profesionálních organizací se zaměstnanci, po organizace ryze dobrovolnické. „Neziskový sektor sdružuje aktivní lidi, kteří chtějí něco nezištně dělat pro společnost. A je potom jedno v jaké oblasti pracují a s jakou cílovou skupinou pracují,“ komentovala koordinátorka KOUSu Soňa Baueršímová fakt, že se dokáže sejít v jedné organizaci evangelická církev s dobrovolnými hasiči.

Baueršímová dělá práci pro neziskové organizace na půl úvazku a její pracovní náplní je především poskytování informací. „To je základ. KOUS je informační kanál. Daří se nám ale také shánět peníze na vzdělání. Neziskovky často vedou lidé, kteří jsou zároveň ještě někde zaměstnaní. My poskytujeme poradenství a vzdělávání, které je pro členy KOUSu zdarma nebo za minimální poplatek,“ uvedla koordinátorka. „Neziskovky mají různé problémy. A i když na ně neznáme odpovědi přímo, víme kde je hledat,“ dodala.

Nejsme konkurenti

Dagmar Zápotočná vede organizaci Apla Vysočina, pomáhající lidem s autismem. Podle jejího názoru je ve sdružení neziskových organizací různorodost. „Jsme jedním ze zakládajících členů, jedná se o neformální uskupení lidí, které učí znát jasná pravidla pro přerozdělování financí. Hodně otázek jsme řešili třeba s kolegy z oblasti životního prostředí. Viděli jsme jak jsme rozdílní, ale lidé z neziskového sektoru mají společnou náturu,“ říká Zápotočná.

Je mezi neziskovkami řevnivost kvůli boji o dotace? „To bych neřekla. KOUS není o penězích jako takových. Neziskovky jsou vázány spíš k dané obci, není tolik neziskovek, které mají krajskou úroveň,“ míní Baueršímová.

Nedávno jednalo sdružení neziskovek s představiteli kraje . V první fázi společného setkávání shrnul vývoj vzájemné spolupráce krajský radní pro cestovní ruch a kulturu Tomáš Škaryd, který byl na setkání spolu s dalšími krajskými zastupiteli: „Také díky této nově nastartované spolupráci se ukázalo, že neziskovky jsou opravdu důležitou součástí našeho kraje. V některých oblastech, jako jsou například oblast sociálních služeb či ochrana životního prostředí, jsou dnes již víceméně nezastupitelné.“

Podle radního Škaryda bylo setkání představitelů kraje s neziskovkami přelomový krok, který prokázal, že vzájemná spolupráce je oboustranně výhodná a měla by se dále prohlubovat.

Autor: Michal Fohl

16.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení