Nový automobilový žebřík AZ 40 získali hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany. Jeho čtyřicetimetrové rameno zvládne dvoučlenná posádka připravit za devadesát sekund. „Nový žebřík tak dukovanským hasičům dává cenné minuty navíc záchraně osob a majetku,“ sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Plně automatizovaný výsuvný žebřík je na konci opatřen záchranným košem pro pět osob, jeho nosnost je pět set kilogramů a je vybavený vodní clonou pro ochranu před sálavým teplem. „Umožňuje provést hasební zásah za pomocí lafetové proudnice nebo hadicového navijáku. Dále je vybaven prostředky pro záchranu osob v nosítkách i podvěsu,“ popsal Bezděk s tím, že Čez letos do hasičské techniky v dukovanské elektrárně investoval přes šestadvacet milionů korun.

Průměrně jsou dukovanští hasiči povolávání k zásahům mimo elektrárnu přibližně sedmdesátkrát ročně. „Jen v letošním roce už svoji pomoc v okolí elektrárny poskytovali v dvaatřiceti případech. Jde především o zásahy u dopravních nehod, poskytování rychlé předlékařské pomoci, resuscitací a hašení požárů,“ doplnil mluvčí.