Jedno takové setkání se uskutečnilo ve středu 11. dubna v zařízení v Myslbekově ulici. Účastníci si společně zazpívali při harmonice a popovídali o běžných starostech.

„Účastním se akcí ráda. I tohle posezení s písničkami je fajn. Přijdu mezi lidi, to víte, hůř se mi chodí, proto je pro mě každé zpestření všedního dne vítané,“ prozradila například osmdesátiletá Růžena Chalupová. V „pečovateláku“ v Myslbekově žije v malém bytě už pět let. Než šla do důchodu, pracovala v borovinské fabrice na boty.

Zastavila se také důchodkyně Jana Tvarůžková. Před odchodem na zasloužený odpočinek byla zaměstnaná jako prodavačka v nedalekém Albertu. S manželem bydlívali na sídlišti u Laguny. Že se jí podařilo přesídlit do útulného bytu jedna plus jedna v Myslbekově ulici, považuje za krok dobrým směrem. Společnost jí dělá jorkšírský teriér Aida, roztomilý psík, který si samozřejmě nemohl nechat ujít tak zábavnou událost, jakou byla středeční kulturní akce.

Než muzikant Jan Nosek z Rokytnice nad Rokytnou vytáhl harmoniku, a než se přivítal s organizátorkami z řad charitní pečovatelské služby, pomalu se sešlo jedenáct seniorů. Prostorem zavoněla káva, na stole se objevily moučníky i čaj. Rozhostila se dobrá, pospolitá atmosféra, každý měl na tváři úsměv.

„Myslím, že pozitivní rozptýlení je pro lidi staršího věku důležité. Harmonikáře zveme vždy na jaře a na podzim. Mezitím děláme naše pravidelná setkávání pokaždé nějak tematicky zaměřená,“ popsala členka charitní pečovatelské služby Helena Pavelková. Akce po týdnu rotují po vybraných třebíčských zařízeních pro seniory. Kolem Velikonoc a Vánoc se zaměřují na sváteční tvoření, jindy zase například přicházejí na návštěvu děti z blízkých mateřinek. Jak Helena Pavelková upozornila, žádný starší člověk se nemusí obávat, že by naplánované rukodělné aktivity nezvládl. „I těm, kteří mají třas v rukou, vždycky pomůžeme.“

Akce jsou zdarma. „Třebíčská charita zaplatí pohoštění, dnes taky účast pana Noska s harmonikou,“ doplnila Helena Pavelková.

Příští dopoledne s harmonikou se uskuteční 18. dubna v zařízení pro seniory ve Vltavínské ulici. A 25. dubna totéž v Koutkově ulici. Začátek je pokaždé od devíti hodin.

Třebíčská charita dojíždí taky do Hrotovic. Nejbližší akce se tam ve společenské místnosti domu s pečovatelskou službou odehraje 26. dubna od devíti hodin. Bude to jarní tvoření s hrotovickou mateřinkou.