Prohlídka baziliky, výstava, kulturní program, koncert. To vše včera čekalo na vozíčkáře z celé republiky

Jejím záměrem je upozornit na bezbariérový přístup do památek pro tělesně postižené. „Na první ročník přijelo dvacet handicapovaných, na letošní čtvrtý ročník, už je jich 85,“ uvedla ředitelka KVIZu, který akci pořádal, Hana Štěpničková.

Obdivuhodný malíř

Zřejmě nejdelší cestu na setkání měl Petr Šrámek, který přijel z Hodkovic nad Mohelkou u Liberce. Tento muž je známým handicapovaným malířem, který se silou vůle naučil kreslit nohama. Jeho píle a smysl pro detail mu přinesli nejedno uznání.

Odborný dozor všech jeho děl mu dělá akademický sochař Ivan Kolman. V rámci vernisáže výstavy handicapovaných umělců, která byla na akci k vidění, Petr Šrámek v přímém přenosu předvedl svoje nevšední malířské umění. „Pan Šrámek začínal svou kresbu tím, že zkoušel obtahovat a vybarvovat omalovánky. Teď už deset let maluje všechno naprosto samostatně,“ uvedl Šrámkovu práci sochař Ivan Kolman.

Program zahrnoval také ranní prohlídku baziliky svatého Prokopa s výkladem o vzniku a historii třebíčské památky, která je od roku 2003 zapsána na seznam UNESCO a má bezbariérový přístup. Poté se všichni přesunuli do sálu v kulturním domě Pasáž, kde program pokračoval občerstvením a kulturním vystoupením.

„Na akci jsme byli už loni. Dětem se to moc líbilo a jsme rádi, že tu můžeme být i letos. Tentokrát nás přijelo devět i s doprovodem. Ostatní museli zůstat ve středisku,“ řekla vedoucí dětského střediska Březejc u Velkého Meziříčí Věra Nestrašilová.

Záštitu nad akcí převzal Tomáš Zelenka, který také letošní projekt zahájil a vyjádřil radost nad jeho uskutečněním: „S akcí zaměřenou na handicapované a památky se setkávám poprvé. Její obsah je ojedinělý, zpřístupnění památek vozíčkářům a handicapovaným je důležité.“