Na katolickém gymnáziu působí Kai Che Shi z Taipei
Katolické gymnázium se stalo působištěm mladého čínského lektora. Jmenuje se Kai Che Shi, je mu dvaadvacet let a pochází z Tai pei, hlavního města Taiwanu.
„Loni jsme měli dvě třídy čínštiny, z nich se pro letošek vyprofiloval kurz pokročilých,“ sdělil Karel Rymeš, zástupce ředitele gymnázia.
Letos se ještě stále mohou hlásit zájemci z řad začátečníků, výuka probíhá jednou týdně. Počátky výuky probíhají bez psaní písma, protože v čínštině se každá slabika vyslovuje jedním ze čtyř tónů – tón vytváří smysl. „Občas řešíme s Kaiem situaci, kdy já mu v češtině něco řeknu – samozřejmě dle momentální nálady – a on se mě pak ptá, jak jsem to myslel,“ líčí s úsměvem zástupce Rymeš. Prvního půl roku jde tedy hlavně o poslech čínštiny a přepis do latinky.
Sám Kai, kromě toho, že vyučuje svůj rodný jazyk, dojíždí do Brna za dalšími studii ruštiny, které se věnuje doma na univerzitě v Taipei. Trochu se už domluví i česky.
„V České republice je to dobré, jsou tu fajn lidi, mám tady už nějaké kontakty a kamarády“ poznamenal lektor. Byl taky v Německu a na Slovensku. „Berlín, Hamburk nebo Bratislava jsou místa, která jsem navštívil, ale u vás se cítím nejlépe,“ dodal. Líbí se mu hlavně česká krajina a kostely.
Snaží se domlouvat jak anglicky, tak trochu česky. A jak se do Česka dostal? Jako dobrovolníka ho vyslala tchaj-wanská společnost pro zahraniční styky a vzdělání ICDF. Má k dispozici pokojík v budově Katolického gymnázia v Třebíči. Celá jeho rodina je zvyklá působit různě po světě.
Rodiče pracují v cestovní kanceláři, matka je v současnosti na výjezdu v Malaysii, otec v Japonsku.
Jeho starší sestra žije trvale v Los Angeles, pracuje pro známou firmu jako producentka populární hudby.