Městskou policii má starosta řídit aby sloužila občanům, nikoli proti novinářům.

Tak zněla upoutávka pondělního pořadu Reportéři ČT, ve kterém hlavní roli sehráli starosta Ivo Uher (ODS), místostarosta Miloš Mašek (ČSSD) a místostarosta Stanislav Mastný (ODS).

Při natáčení reportáže se štáb České policie setkal s ne právě vstřícným přístupem politiků. „Že by do nás někdo někde strkal, to se běžně nestává,“ reagoval na zásah místostarosty Miloše Maška vůči kameramanovi reportér David Macháček.

Štáb přijel do Třebíče zpracovávat reportáž o prodeji městských pozemků, na kterém soukromá realitní firma Lima Real vydělala několik desítek milionů korun. Odpovědí se reportéři ale nedočkali. Místo toho na ně starosta Ivo Uher přivolal městskou policii.

Placení provokatéři

„Byli to provokatéři. Zřejmě dostali dobře zaplaceno, aby udělali pořad na objednávku. Nedovedu pochopit, proč se Česká televize k něčemu takovému propůjčila,“ vyjádřil se včera místostarosta Mastný. Jeho kolegové svůj přístup k televizním novinářům obhajují podobně. „Považuji to za naprosto legitimní gesto, co místostarosta Mašek udělal. Napadení to rozhodně nebylo, byl to dotek kamery. Člověk s kamerou ho obtěžoval,“ řekl krátce po incidentu starosta Uher.

Politologové a odborníci na právo, které reportéři ČT oslovili, ale vidí situaci zcela odlišně. „Jsem úplně v šoku,“ reagovala Blanka Tomančáková z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Já bych to pustil občanům, aby viděli, jací jsou zastupitelé, jak se někdy chovají, čí zájmy hájí a proti komu vystupují,“ radí politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Strážníci pochybili

Jako velmi spornou hodnotí reakci starosty Uhra ve chvíli, kdy přivolal na novináře strážníky městské policie. „Tady už se chová jako nějaký gubernátor někde z východního Ruska. Nic proti východním Rusům, ale víme že čím dál více na východ role starostů a těch, kteří vládnou tak jaksi stoupá a on řídí tu policii nikoliv proti novinářům, ale měl by ji řídit tak, aby sloužila občanům,“ vyjádřil se politolog Šaradín.

Situace přitom přítomnost strážníků vůbec nevyžadovala. „Z toho, co jsem viděl na záznamu, nebyly vůbec splněny podmínky pro to, aby zasáhla městská policie,“ potvrdil Petr Lavický z právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ten ze záznamu shledal nejméně dvě další pochybení. Za prvé nebylo nutné reportéry ČT legitimovat, protože k tomu nebyl důvod. A za druhé: Při kontrole dokladů strážníkovi přes rameno nahlížel starosta Uher. „Údaje jsou předmětem ochrany osobnosti a ochrany osobních údajů. Neměly by být přístupny třetím osobám,“ podotkl Lavický.

Naposledy podle odborníka na zákony strážníci porušili povinnosti, které vyplývají ze zákona o obecní policii, když přihlíželi konfliktu mezi místostarostou Maškem a kameramanem ČT. „Strážník je v pracovní době povinen zakročit, je-li páchán trestní čin, přestupek, nebo jiný správní delikt,“ vyjmenoval Lavický.

Policie vyšetřuje

„Strážníci o celé události zpracovali úřední záznam. Ten byl poskytnut Polici ČR spolu se záznamem z kamerového systému. Co na něm je, ale nemohu sdělit,“ reagovala včera mluvčí strážníků Ilona Staňková.

Incident mezi místostarostou a štábem ČT šetří Policie ČR jako přestupek proti občanskému soužití. „Vyslechli jsme pana Maška, vyslechnut bude i starosta Uher a další svědci,“ zmínila policejní mluvčí Marcela Lavická. Starosta Uher je až do čtvrtka na dovolené. Místostarosta Mašek včera nezvedal svůj mobilní telefon.

Co zaznělo v televizní reportáži

 

Nebuďte trapní vypadněte ze sálu.

Stanislav Mastný (ODS), místostarosta

Dovolíte neobtěžujte mě nebo zavolám městskou policii a nechám vás vyvést.

Ivo Uher (ODS), starosta

Je to prosim vás berte to jako poslední varování prosím vás dejte mi pokoj. Ano?

Ivo Uher (ODS), starosta

Tak a teď teda proč jsme sem byli voláni k čemu tady dochází?

strážník Městské policie v Třebíči

To jsou takový rypáci.

Miloš Mašek (ČSSD), bývalý starosta a současný místostarosta

Já vám něco řeknu jestli film bude někde běžet…

Miloš Mašek (ČSSD), bývalý starosta a současný místostarosta

Dobře jste zaplacený hoši ale to vám nepomůže.

Stanislav Mastný (ODS), místostarosta

Máte ten problém, že já tu městskou policii řídím.

Ivo Uher (ODS), starosta

Co jsem vám chtěl říct, sem vám vzkázal po tiskovým mluvčím s váma já se bavit nebudu za vaše chování. Nazdar.

Miloš Mašek (ČSSD), bývalý starosta a současný místostarosta