„Pro města je garážový dům řešením, potíže s parkováním jsou všude. Myslím, že to není špatný nápad. Jenže povolovací proces je složitý, mluví do toho prakticky každý a to investory odrazuje," krčí rameny Jan Kotačka.

Možná k jeho rozhodnutí přispěl i fakt, že garážový dům na Novodvorské nebyl pro jeho firmu tak ziskový, jak předpokládal. „Kladný výsledek se bohužel zhoršil tím, že v první etapě jsme neměli dost zájemců, neprodali jsme hned. A protože jsme měli půjčku, nakrmili jsme banku a náš zisk se snížil," říká otevřeně jednatel firmy. Garáže v objektu na Novodvorské se prodávaly za cenu od 180 do 220 tisíc korun.

V první vlně nakoupilo 40 zájemců, další se ozývali postupně. Vyprodáno bylo za dva roky.

Objekt funguje na prakticky stejném principu, jako panelový dům se soukromými byty. Patří společenství vlastníků a spravuje jej správa nemovitostí Drašar. „Společné náklady se rozpočítávají rovným dílem mezi majitele garážových stání," popsal Tomáš Hrnčíř ze správy nemovitostí Drašar. Další garážový dům tedy v Třebíči nepřibude. I když Jan Kotačka svůj původní záměr zcela definitivně nezavrhl. „Říká se, nikdy neříkej nikdy. Ale teď opravdu ne," uzavírá.

Třebíčská radnice chce postavit parkovací dům v Otmarově ulici za zimním stadionem. Jeho výslednou podobu nyní řeší s projektanty. Na objekt chce radnice získat dotaci, zaparkovat by v Otmarově ulici mohla až stovka aut. Původní návrh hovořil o patru nad stávající parkovací plochou.

„Jenže nárůst počtu míst by nebyl tak vysoký, proto teď budeme volit mezi dvěma a třemi patry," řekl vedoucí dopravního odboru třebíčské radnice Aleš Kratina. Ke konečné variantě se radnice přikloní už v listopadu, následně nechá zpracovat projekt a hotovo by mohlo být do dvou let.

Víte o někom?

Další podobné objekty radnice nechystá. „V současné době o dalších vícepodlažních řešeních neuvažujeme. V plánu je rozšíření parkoviště v ulici Vítězslava Nezvala, respektive v prostoru autobusového nádraží, ale to je v ploše," sdělila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Případné investory na výstavbu parkovacích domů či podzemních garáží radnice nehledá. „Nesháníme je. Víte o nějakém?" odpovídá Irini Martakidisová.