„Momentálně to posuzujeme. Pokud k tomu dají souhlas statici a bude-li v přenosové soustavě volná kapacita, pak bude možné střechu společnosti pronajmout. Částečně by tak financovala spotřebu elektrické energie na samotné základní škole,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Samo město o využití dalších podobných střech ve svém vlastnictví také uvažuje. Ne ale proto, aby vyrobenou elektřinu dodávalo do sítě, ale přímo do vlastních budov. „Výroba elektrické energie je v podstatě podnikatelská činnost a tu by město určitě dělat nemělo. Nyní prověřujeme umístění fotovoltaiky na budovu Pasáže a Fóra. Pokud to bude staticky možné, připravíme projekt a požádáme o dotaci,“ doplnil Pacal.

Na Třebíčských parkovištích jsou už závory. Změní se i ceník
VIDEO: Na dvou třebíčských parkovištích jsou už závory. Změní se i ceník

Jak dodal místostarosta Miloš Hrůza, město už dříve uvažovalo i o využití střech škol, aby tak ušetřilo náklady za elektrické energie.

„Jenže tam by výroba elektrické energie probíhala hlavně v letních měsících, kdy je škola víceméně prázdná a spotřeba elektrické energie není nijak vysoká. Je tedy lepší nabídnout střechu k dispozici firmě, která ji využije naplno,“ uvedl Hrůza, který dodal, že podobný záměr byl i s velice rozlehlou střechou zimního stadionu. „Tam to staticky ale vůbec nevychází. Střechu není možné nijak zatížit,“ sdělil Hrůza.