Cílem prověrek je ověřit, zda a jak na jaderných elektrárnách fungují vnitřní a vnější kontroly stavu bezpečnosti. Zahraniční odborníci budou posuzovat na Dukovanech standardně deset oblastí. „ Jsou mezi nimi například provoz, údržba, radiační nebo požární ochrana, jaderná bezpečnost, havarijní připravenost, organizace řízení nebo trénink a školení,“ vyjmenoval mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Vzhledem k mezinárodnímu složení týmu expertů prověrku ovlivnila situace kolem covidu. „Tým přijel v omezeném počtu, některé rozhovory se uskuteční distanční formou. Hodně stojíme o reálnou zpětnou vazbu na provoz naší elektrárny ve všech hodnocených oblastech. Porovnávání se s těmi nejlepšími je základem pro neustále zlepšování,“ komentoval ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Vedoucím zahraničního týmu je Lubomír Krenický ze Slovenska, který má velmi bohaté zkušenosti v jaderné oblasti. „Pracoval v Jaderné elektrárně Mochovce jako vedoucí reaktorového bloku a také jako ředitel elektrárny. Zastával pozici programového ředitele v Londýnské centrále Světové asociace provozovatelů jaderných zařízení a po návratu z Anglie pracoval jako ředitel Nezávislého jaderného dohledu ve Slovenských elektrárnách,“ doplnil Jiří Bezděk.