Členové speciální lezecké skupiny hasičů z Jaderné elektrárny Dukovany nacvičovali záchranu lidí z několik desítek metrů vysokého stožáru elektrického vedení. „Cílem dvoudenního cvičení bylo procvičení spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby člověka zachyceného na bočním rameni vedení a záchrana a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry,“ popsal mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Energetici v dukovanské jaderné elektrárně ukončili první letošní odstávku.
Energetici spustili třetí blok v Dukovanech. První letošní odstávka skončila

Podle instruktora výcviku Zdeňka Chvátala, který je zároveň velitelem lezecké skupiny dukovanských hasičů, lze nutnost takového zásahu předpokládat. Hlavně kvůli vysokému počtu stožárů elektrického vedení v okolí elektrárny. „„Zásah na stožárech elektrického vedení je kvůli husté konstrukci výztuže, která brání přímému spuštění postižené osoby uvnitř stožáru, pro zasahující hasiče náročný. Záchranáři musí zraněného postupně přetáčet a přesouvat mezi příčkami,“ popsal Chvátal.

Při výcviku musí záchranáři několikrát vylézt nahoru a dolů, aby si každý procvičil všechny tři scénáře, včetně pozic zachraňovaných osob.

Dukovanští hasiči musí být připraveni na celou řadu specifických událostí. „Součástí jejich výcviku jsou také přípravy na zásahy nad otevřenou technologií, v uzavřených šachtách nebo ve výškách na chladicích věžích,“ sdělil velitel dukovanských hasičů Tomáš Richter.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hledač kovů našel v Jackově funkční granát, pyrotechnik ho odpálil

Zdroj: poskytla PČR