„Podali jsme žádost do Nadace ČEZ na zakoupení zařízení, které by bylo schopné tyto stopy v zimních měsících vytvářet. Tedy bude-li sníh. Nyní jsme byli se žádostí úspěšní, z čehož máme opravdu velkou radost,“ sdělil starosta Pavel Pacal.

Běžkařskou stopu u Třebíče mezi Zámišem a Bažantnicí upravují sokolové.
Strojově upravené běžkařské stopy jsou i na Třebíčsku. Rudíkov přišel s novinkou

Město tak získá nejen čtyřkolku, ale také zimní pásy, pomocí nichž se stroj bude na sněhu moci pohybovat. Zařízení ani dotace však nejsou vázané pouze na výrobu stop. „Čtyřkolka se dá použít i na jiné věci, pokud sníh nebude. Ten opravdu garantovaný nemáme,“ vysvětlil starosta.

Lidé mohli strojově upravované běžecké stopy vyzkoušet tuto zimu na okruhu v severní části města. Vznikaly tam u Bažantnice, ale jen díky ochotě a vlastní technice sokolského činovníka Olega Šalbaby. Jeho zápal byl ale zřejmý, a tak bude od nynějška po domluvě s městem i řidičem zmíněné čtyřkolky. „Když sníh napadl, lidé po stopách hodně volali. Tuto zimu se zadařilo v listopadu a před Vánocemi. U Bažantnice stopy vydržely sice jen týden nebo čtrnáct dní, ale i přesto je obliba běžeckého lyžování v Třebíči velká,“ doplnil Pacal s tím, že nové zařízení během následujících zim bude vytvářet stopy i jinde než u Bažantnice. „Budeme je protahovat třeba i k Pekelnému kopci či kamkoli jinde v okolí dle sněhových podmínek,“ nastínil starosta.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Strojové stopy jak směrem k Bažantnici, tak na Pekelný kopec ale nejsou tak úplnou novinkou. Před šestnácti lety je tam protahovala malá rolba třebíčského Spartaku. Avšak s tím, jak je v zimě čím dál méně sněhu, se od těchto stop upustilo.