V následujících letech však nastal pokles, a to až o třetinu. Ztráty byly způsobené zejména dopravou. „Situaci byla věnována pozornost a po realizaci opatření pro zpomalení provozu dnes kolonie opět čítá přibližně sto kusů,“ konstatovala Jana Nováková.

Navýšení počtu syslích jedinců napomohla speciální dopravní značka, která se už čtvrtým rokem používá v sousedství Mohelenské hadcové stepi. „Právě v této oblasti totiž žije jediná známá kolonie syslů na Vysočině. V době od května do září jsou syslové velice aktivní a při migraci za potravou se často pohybují i na účelové cestě mezi Mohelnem a hrází stejnojmenné vodní nádrže,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

Sysli obecní patří v současnosti mezi kriticky ohrožené druhy. Dopravní značka nabádá řidiče k větší pozornosti. „Žádoucí zpomalení provozu zabezpečují zbržďovací prahy instalované Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky. Přes zimu je dopravní značka umisťována do depozitáře, neboť sysli se ukládají k zimnímu spánku,“ informovala Eva Horná z Krajského úřadu Kraje Vysočina.