Podobného názoru je i Martin Juchelka. „V Třebíči a celkově na celé Vysočině lidé na nějaké velké slevy podle mě nejsou moc zvyklí. Není to tady jak třeba v Praze nebo v Brně, kde se lidé hned po svátcích vypraví do obchodů, aby nakoupili i to, co vlastně vůbec nepotřebují, jen když je to se slevou,“ domnívá se Juchelka.

Jejich slova dokládá i pohled na samotný Stop-shop. V úterý po Štěpánu tu rozhodně není narváno. Lidé spíše chodí vracet nevhodné vánoční dárky, než aby bloumali po obchodech ve snaze nakoupit za co nejlepší ceny. Přesto se obchodníci ve Stop-shopu snaží zákazníky na povánoční výprodeje nalákat. Například ve Sportissimu hned v úterý ráno vyvěšovali plakáty oznamující velký výprodej. „Co budeme přeceňovat, nám vždy řeknou z centrály. Slevy nemíváme pro celou prodejnu, ale na konkrétní zboží, ale zato v poměrně velkém množství. Proto tu máme i omluvné popisky, že se ceny mohou lišit v obchodě a na pokladně. Zatím jsme totiž od dnešního otevření nestačili vše přecenit,“ sděluje vedoucí prodejny Hana Vrbková.

Naši zimní výletní loď osud Titanicu potkat nemůže, říká kapitán
Zimní výletní loď osud Titaniku potkat nemůže, říká kapitán z Dalešické přehrady

Zboží narychlo přeceňovali i v nedalekém obchodu s obuví, kde jsou podle vedoucí slevy na některé boty až sedmdesátiprocentní. Vedoucí ale pro média nechce uvést ani své jméno, ani konkretizovat značku obchodu.Na výkladech konkurenční prodejny Deichmann visí cedule informující o snížení cen na polovinu. Ke slevám zde ale přistupují jinak než třeba ve Sportissimu. „U nás výprodeje začínají už před svátky. Chápeme je nikoli jako povánoční, ale jako zimní. Orientujeme se tedy spíš podle sezony. Ve výprodeji proto nyní máme většinou zimní obuv, ale lze najít slevy i u tenisek či domácích pantoflí,“ vysvětluje vedoucí Deichmanna Pavla Mikešová.

Tragická nehoda u Kožichovic.
Tragédie u Kožichovic: autobus srazil dva chodce, jeden z nich střet nepřežil

Cedule s výraznými nápisy Sleva, Výprodej či Sale lze spatřit i u některých jiných obchodů. Ne však všude. Například v Mountfieldu, jehož prodejna se nachází pod Stop-shopem, na povánoční akce zcela rezignovali. A to do té míry, že po svátcích vůbec neotevřeli. „Dovolujeme si oznámit, že prodejna Mountfield bude mít ve dnech od 23. prosince 2022 do 2. ledna 2023 zavřeno,“ stojí na ceduli u vchodu s tím, aby v případě zájmu lidé navštívili firemní e-shop.

Někteří Třebíčané jezdí nakupovat oblečení do Freeportu v Hatích na česko-rakouských hranicích. Tam slevy již odstartovaly naplno. „Už je to naše tradice. Za peníze, které jsme dostali na Vánoce, tam pořídíme oblečení mnohem výhodněji a hlavně podle vlastního výběru,“ říká například Yveta Jankovičová z Pohořelic na Brněnsku, která se s rodinou vydala na nákupy k hranicím s Rakouskem.