Devět desítek hasičských lezců vycvičených na záchranu lidí ve výškách nebo nad volnou hloubkou začalo procvičovat postupy pro společný zásah v prostředí elektrárny. „Praktické nácviky budou probíhat na chladicí věži číslo pět, jejíž specifické zakřivení je pro samotné lezce profesní výzvou,“ podotkl Bezděk.

Lezci musí být schopní koordinace a vzájemné spolupráce. Musí také používat stejné postupy. To proto, aby další lezecká skupina mohla ihned začít pracovat a pokračovat v záchraně. „Pokud by tato situace reálně nastala, je velmi pravděpodobné, že lezci elektrárenských hasičů už budou provádět záchranu a týmy lezců profesionálních hasičů se budou muset velmi rychle zorientovat v použitém postupu, jistících bodech a použitém materiálu,“ vysvětlil důvody společného výcviku ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Archeolog Milan Vokáč. V rukou má kopytovitý klín nalezený u Pálovic na Jemnicku.
Pralidé žili i u Jemnice: bude nutné kvůli tomu upravit učebnice, podívejte se

Hasičští lezci z jaderné elektrárny používají svůj um nejen v krizových situacích, ale i v běžném provozu. „Od května letošního roku, kdy lezecká skupina hasičů na elektrárně působí, provedla desítky jištění pracovníků v technologii. Už dvakrát lezci také zasahovali v okolí elektrárny, a to konkrétně při záchraně zraněné dívky ze skály v Tavíkovicích a při záchraně osoby v Radkovicích,“ informoval Jiří Bezděk.

„Lezci jsou plně vycvičení hasiči, takže ovládají všechny specializace, které jsou k výkonu služby potřeba. Jako například strojník, chemik, obsluha motorových pil nebo předlékařská pomoc. Cílem elektrárny je mít na konci roku 2022 celkem šestnáct vycvičených lezců a jednoho instruktora,“ dodal mluvčí jaderné elektrárny.