Naleziště se objevilo při rekonstrukci jednoho ze sklepů. „Poté, co císař Josef II. Klášter zrušil, začal budovu využívat hrabě Jindřich Vilém Haugwitz a zřídil v ní textilní manufakturu. A právě ve sklepě měli umístěný parní stroj, který poháněl další stroje,“ řekl starosta Vladimír Měrka.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Rozjel se archeologický výzkum, který odhalil i další nutné součásti pro provoz parního stroje. „V jedné části byly pod betonovou deskou sklepa odkryty pozůstatky konstrukcí a cihelná odpadní štola. Konstrukce pochází patrně z baroka. V druhé místnosti byla cihelná štola zničena mladší výstavbou zázemí pro parní stroj. Nalezly se i kovové patky, na kterých stál boiler pro ohřev vody, patrně pro parní stroj. Podlaha tohoto kanálku je značně propálená působením žáru,“ popsal archeolog Hynek Zbranek z Archaia Brno.

Všechny nálezy odborně zadokumentovali. „To místo nejde prezentovat veřejně, takže po ukončení výzkumu jsme místo zakonzervovali a ponechali být. Naleziště je překryté a bude sloužit jako sklep, protože ve zbytku budovy vznikne osm bytů,“ doplnil vedoucí odboru správy majetku města Petr Kafka.

Náměšťská textilní manufaktura patřila k nejstarším na Moravě. Hrabě Haugwitz ji vybudoval za pomoci nizozemských odborníků. V roce 1804 zde pracovalo až 1300 lidí. Již v první čtvrtině 19. století byly dílny vybaveny teplovodním topením, plynovým osvětlením a stavy poháněny parními stroji. Textilní stroje byly nejmodernější zahraniční výroby. Jejich výrobky získávaly zlaté medaile na průmyslových výstavách ve Vídni, Paříži, Lipsku i Londýně. Příčinou zániku v roce 1867 byla levná doprava energií po postavení uhelné železnice ze Zastávky do Brna, která umožnila podstatné zlevnění výroby v brněnských textilkách.